Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Do kiedy mróz w Polsce. Ile jeszcze potrwa fala mrozów 2021?

Do kiedy mróz w Polsce

Od wielu dni w Polsce panują iście zimowe warunki. Siarczysty mróz i pokrywa śnieżna obecne są w większości regionów kraju od wielu dni. Dostajemy coraz więcej zapytań kiedy zima i mróz się skończą. Do kiedy mróz w Polsce? Sprawdzamy to w dzisiejszym wpisie.

Silny mróz w Polsce od początku lutego 2021

Z bardzo niskimi temperaturami mieszkańcy Polski zmagają się praktycznie od początku miesiąca. Ciepły sektor powietrza wkracza okresowo na krańce Polski południowej. W pozostałych regionach kraju notujemy ujemne temperatury powietrza przez całą dobę.

Mróz w Polsce

Analizując mapy temperatury dla Polski widać, że najbliższe dni będą również mroźne w kraju. Model ICON-EU wskazuje, że w Polsce północnej na kilka godzin w sobotę i niedzielę słupki rtęci pokażą minimalnie dodatnie temperatury. W żaden sposób nie będzie to jednak silna odwilż i oznaka kończących się w kraju mrozów. Potwierdzamy to w naszej prognozie pogody na 5 dnia dla Polski. Mróz w całym kraju nie ustąpi w najbliższych dniach.

Kolejne tygodnie. Kiedy koniec mrozów w Polsce?

Podejmując się prognozy końca fali mrozów w Polsce zmieniamy krótkoterminowy model ICON-EU na model zapewniający wyliczenia pogodowe w dłuższych terminach. Sprawdźmy zatem jak temperaturę nad Polską w dłuższym okresie widzi GFS i ECMWF.

Mróz w Polsce w przyszłym tygodniu
Temperatura minimalna, 16 lutego 2021

Modele nie widzą istotnych zmian w wartościach temperatury nad Polską w przyszłym tygodniu. Nadal na całym obszarze kraju panował będzie mróz. Do Polski nadal spływało będzie arktyczne powietrze. Najniższe wartości temperatur panowały będą na wschodzie kraju, gdzie nocami mróz osiągał będzie wartości poniżej -20 stopni. Sprawdza się zatem scenariusz, o którym pisaliśmy w poprzednich prognozach długoterminowych dotyczących mrozu w Polsce. Bardzo ciekawie zapowiada się sytuacja na końcówkę drugiej dekady lutego.

Siarczysty mróz w Polsce

Model GFS wylicza powrót siarczystego mrozu do Polski. W czasie, gdy blisko naszej zachodniej granicy temperatury miałyby być dodanie, mróz na wschodzie Polski sięgać ma -25 stopni Celsjusza. Oczywiście, piszemy tutaj o prognozach pogody na tydzień do przodu. Jednak w przypadku mrozów w lutym wiele zależy od ułożenia ośrodków barycznych nad Europą. Tutaj dominacja antycyklonu na północy wydaje się byś stabilna. Arktyczne, mroźne powietrze wciąż spływać ma do naszego regionu. W związku z tym kontynuacja fali mrozów do końca drugiej dekady lutego jest bardzo prawdopodobna.

Temperatura minimalna, 19 lutego 2021

Mróz w Polsce i zima również w marcu? To możliwe

Powtarzamy to w kolejnych prognozach długoterminowych. Wiele czynników wskazuje na to, że zimowe warunki trwać mogą w Polsce do końca lutego, a nawet w marcu. Oczywiście, na wyliczenia modeli na tak daleki okres w przód należy odczytywać z dość dużym marginesem błędu. Faktem jest jednak, że GFS nie widzi nadejścia do Polski cieplejszych dni. Fala mrozów prawdopodobnie trwała będzie przez cały luty 2021.

W skutek rozpadu wiru polarnego mamy w 2021 do czynienia z dość srogą jak na ostatnie lata zimą. Silne mrozy i śnieżyce towarzyszą nie tylko mieszkańcom Europy Centralnej. Rano pisaliśmy o najchłodniejszej nocy w Szkocji od 60 lat. Co kilka dni informujemy również o rekordowo silnym mrozie w USA. Na kontynencie amerykańskim mróz osiąga wartości poniżej -50 stopni. Dodatkowo, przez obszary centralne i północno wschodnie Stanów przechodzą silne śnieżyce. Jak widać więc zima nie odpuszcza nie tylko w Polsce.

Źródło map: wxcharts.com