Silny atak zimy nie tylko w Polsce. Mróz -50 stopni w wielu regionach Ameryki Północnej

O zimie jaka panuje w Polsce w lutym 2021 piszemy ostatnio dość dużo. Siarczysty mróz i kolejne ataki zimy jak się okazuje dotyczą nie tylko naszego regiony. Z potężnymi mrozami i śniegiem zmagają się również mieszkańcy Kanady i USA.

Pogłębiająca się fala mrozów nie tylko w Polsce

O tym, że luty będzie bardzo chłodny w Polsce wiemy z naszych prognoz długoterminowych. Temperatura w Polsce spadała będzie poniżej -20 stopni. To już mróz siarczysty jednak daleko nam do tego co dzieje się w Ameryce Północnej.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o potężnej śnieżycy jaka przetoczyła się przez kanadę i USA. Temperatury w wielu regionach spadły do -50 stopni Celsjusza. Zima bardzo długo rozkręcała nam się w USA i Kanadzie, jednak luty 2021 przynosi potężne mrozy na kontynencie.

Po bardzo zimnym poprzednim weekendzie w Kanadzie i USA obecny tydzień przynosi kontynuację siarczystych mrozów. Fala mrozu rozlała się na Wielkich Równinach oraz północnym wschodzie kraju.

Mróz w USA

Przykładowo, dzisiejszej doby w wielu regionach Ameryki Północnej mróz sięgał -30 stopni Celsjusza. Oczywiście w Kanadzie i na Alasce słupki rtęci wskazywały jeszcze niższe wartości. Oto najniższe wartości temperatury jeśli chodzi o USA za ostatnią dobę. Oczywiście większość stacji pomiarowych znajduje się na Alasce, jednak wartości mrozu robią wrażenie.

Mróz zanotowany minionej doby 7/8 lutego 2021 na obszarze Kanady.

Silny mróz

Jeśli wierzyć scenariuszom pogodowym, bardzo zimne, arktyczne powietrze dalej płynęło będzie na południe od Kanady. Obszar silnych mrozów oraz burz śnieżnych obejmował będzie w najbliższym tygodniu obszar Wielkich Równin, Wielkich Jezior i północny wschód.

Zanotowane najniższe wartości temperatury minimalnej w USA 7/8 lutego 2021.

Temperatura minimalna w USA

Widać zatem, że rozpad wiru polarnego skutkuje nie tylko niespotykaną ostatnio zimą w Europie. Również mieszkańcy Ameryki Północnej zmagają się z siarczystym mrozem oraz śnieżną zimą.