28 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na marzec 2021. Wiosna może szybko nie nadejść, możliwy mróz i śnieg w Polsce

Pogoda sezonowa na trzeci miesiąc 2021 roku. Sprawdźmy, co prognozują wstępnie modele numeryczne na pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec dużej zmianie. Wskazuje tylko na możliwe trendy w pogodzie według modeli klimatycznych.

Pogoda. Niezbyt ciepły miesiąc według CFS

Model prognozuje na przeważającym obszarze Polski temperaturę w normie, a na krańcach południowych niewiele powyżej normy wieloletniej. Na północny i północnym-wschodzie temperatura może być w skali miesięcznej poniżej normy względem starego okresu referencyjnego 1984-2009.

Pogoda. Możliwa dominacja wyżów barycznych, ale okresami wzrost dynamiki w pogodzie przyniosą niże znad Atlantyku

Spójrzmy teraz na średnie wartości ciśnienia atmosferycznego wyliczane przez model CFS na marzec 2021. Zaznaczamy jednak, że prognoza ta może ulec jeszcze dużej zmianie. Widoczny rozległy obszar wyżowy, którego centrum przez dłuższy czas może znaleźć się na zachodzie Europy a na wschodzie kontynentu mogą ulokować się niże. Przy takim rozkładzie pola barycznego istnieje prawdopodobieństwo napływu chłodniejszych mas powietrza do Polski, okresami większych spadków temperatury, a nawet ataków zimy.

Niewykluczone jednak, że okresami bardzo duży wpływ na pogodę będą mieć niże atlantyckie wędrujące z zachodu na wschód, przynosząc częste opady, silny wiatr, a nawet burze. Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny.

Pogoda. Może być to suchy miesiąc

W skali miesięcznej CFS prognozuje deficyt opadów w marcu 2021. Prognoza ta ulegnie prawdopodobnie dużej zmianie i miesiąc ten może być w normie opadowej.

Na sam koniec przyjrzymy się wstępnym prognozom europejskiego modelu klimatycznego ECMWF, który wskazuje prawdopodobne trendy na pierwszy miesiąc wiosny. Warto wspomnieć, że meteorologiczna wiosna rozpoczyna się 1 marca 2021, a astronomiczna 3 tygodnie później.

Pogoda. Prognozy anomalii tygodniowej według ECMWF

Na przełomie lutego i marca według ECMWF temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie, a we wschodniej połowie kraju poniżej normy, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo większych zimowych ochłodzeń, a nawet intensywnych opadów zimowych.

W okresie od 1.03.2021 do 8.03.2021 anomalia tygodniowa w kraju oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, a miejscami także poniżej.

Według ECMWF w okresie od 8.03.2021 do 15.03.2021 temperatura będzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej dla marca. Nie powinno być w tym okresie bardzo cieplo.

Przełom zimy i wiosny ma przynieść temperatury w normie, co może sugerować niezbyt wysokie wartości na termometrach. Są to jednak bardzo odległe prognozy, które mogą ulec bardzo dużej zmianie.

Aktualna temperatura

Położenie opadów