12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Temperatura spadnie do -30 stopni w lutym 2021. Sprawdź kiedy apogeum fali mrozów w Polsce

Wkroczyliśmy w okres siarczystych mrozów nad Polską. Temperatura nocami spadała będzie poniżej -10 stopni Celsjusza. Jak się okazuje, mróz w lutym w Polsce będzie jeszcze silniejszy. W kolejnych dniach i tygodniach mróz sięgnąć może nawet -30 stopni.

Siarczysty mróz w tym tygodniu Polsce

Rozpoczynający się dziś tydzień przyniesie mróz praktycznie w całym kraju. Delikatnie dodatniej temperatury spodziewać możemy się jedynie na krańcach południowych Polski . W pozostałych regionach Polski bardzo niskie temperatury praktycznie przez całą dobę.

Mróz w Polsce

Początek tygodnia przyniesie do Polski silne opady śniegu. Najwięcej białego puchu spadnie na wschodzie kraju, jednak obecny wpis jest o mrozie i tego się trzymajmy.

Uderzenie chłodu w połowie lutego 2021

Modele pogodowe szacują, że mróz pozostanie z nami na dłużej. Wszystko przez silnie rozbudowany antycyklon, który skutecznie zablokował strefową cyrkulację powietrza w naszym regionie. Do Polski nie będą docierały niże znad Atlantyku. Zamiast ciepłego powietrza morskiego, do kraju spływać będzie arktyczne, mroźne powietrza z północnego wschodu.

Mróz w lutym w Polsce

Jeszcze większej adwekcji chłodu spodziewać możemy się w połowie miesiąca. Oczywiście są to jeszcze wyłącznie wyliczenia modeli i mogą one ulec zmianie, jednak sytuacja baryczna (silny antycyklon) daje wiarę, że mróz w Polsce będzie w lutym siarczysty. W okolicach przyszłego weekendu nocami w kraju temperatura spadać będzie poniżej -20 stopni. Lokalnie nie wykluczone jest nawet -25 stopni mrozu.

Jeszcze większe mrozy zapanują w okolicach 16-17 lutego. Wtedy to adwekcja arktycznego powietrza ze wschodu osiągnie apogeum. W związku z tym na wschodzie kraju w połowie miesiąca słupki rtęci spaść mogą do -30 stopni. To może być okres najsilniejszych mrozów tej zimy.

Siarczysty mróz do -30

Niestabilne prognozy na końcówkę lutego

Siarczysty mróz w Polsce w okolicach połowy miesiąca jest niemal pewny. Jednak prognozy nie są stabilne na kolejny dni. Niektóre modele (źródło wxcharts.com) widzą, że fala mrozów pozostanie z nami do końca lutego. Inne wyliczają, że antycyklon “cofnie się” dając tym samym szanse na powrót “atlantyckiej” zimy z większą ilością opadów i dużo wyższą temperaturą. Na tą chwilę ciężko jest określić, który scenariusz jest bliższy prawdy. Pewnym jest jednak, że do końca lutego w Polsce nie prognozowana jest silna odwilż. Nawet jak zdarzą się dni dodatnią temperaturą powietrza, to ta wystąpi na mniejszych obszarach. Nie przewidujemy, by w kraju w lutym wystąpiło kilkudniowe ocieplenie na większym obszarze. Na koniec polecamy również długoterminową prognozę pogody na marzec 2021 dla Polski. Wyliczenia modeli długoterminowych nie wskazują na to, by zima miała odpuścić równie w marcu.