10 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Spełniły się najczarniejsze prognozy na 08.02.2021. Atak zimy sparaliżował Polskę

Deszcz lodowy w Polsce

Fatalne warunki panują na drogach Polski południowej, wschodniej i centralnej. Przez kraj przechodzi silna śnieżyca, a na Podkarpaciu pada deszcz przy kilkustopniowym mrozie. Prowadzi to do silnego oblodzenia.

Śnieżyca i marznący deszcz. Fatalne warunki na drogach

Zgodnie z prognozami nad Polskę nadciągnęła strefa bardzo intensywnych opadów. W Polsce centralnej, wschodniej i częściowo południowej intensywnie sypie śnieg. Na krańcach południowych niestety sytuacja jest dramatyczna, gdyż zgodnie z prognozami w wyższych partiach troposfery napłynęło cieplejsze powietrze.

Deszcz marznący nad Polską

Napływ ciepłych mas powietrza widać doskonale na mapach temperatury na wysokości barycznej 850 hPa. W związku z tym w południowej części Podkarpacia i Małopolski występują idealne warunki do opadów deszczu lodowego. Zjawisko to polega na tym, że na skutek ciepła w wyższych partiach troposfery pada deszcz, jednak przy zetknięciu się z bardzo wychłodzoną powierzchnią ziemi momentalnie zamarza on przynosząc grubą pokrywę lodową. Zjawisko to doskonale widać na filmie na portalu “ObserwatorBurzPodkarpacie

Tak jak wspominałem jeszcze na początku weekendu czeka na prawdziwe combo opadowe. No i tak, od wczoraj na obszarze województwa podkarpackiego opadów kilka od pyłu saharyjskiego przez śnieg, śnieg ziarnisty po marznący deszcz i deszcz lodowy. To wszystko przy ujemnych wartościach na termometrach, a finał takich różnorodności może być tylko jeden. Warunki na drogach oraz chodnikach są tragiczne, jak ktoś napisał w komentarzu “nie można pójść na lodowisko, to lodowisko przyszło do nas”. Tam gdzie śnieg został wywiany z chodników czy ulic wszędzie leży warstwa lodu. Ciężko chodzić pieszo, a busy wożące dzieciaki do szkół mają problem z dotarciem do miejsca docelowego. Jak tam u was sytuacja na horyzoncie? Nadsyłajcie raporty pogodowe z waszych miejscowości ? Materiał Wczesne godziny poranne w #Sanok Jolka Podgórna

Opublikowany przez Obserwatora Burza – Podkarpaciego Niedziela, 7 lutego 2021

Trudne i niebezpieczne warunki panują na krańcach Polski od niedzieli wieczór. Pokrywa lodowa powiększa się z każdą godziną. Prócz utrudnień na drogach i chodnikach opady deszczu lodowego z pewnością przyniosą awarii sieci energetycznych. Linie wysokiego napięcia przerywane będą zarówno z powodu uszkodzeń słupów wysokiego napięcia pod naporem lodu, jak spadających na przewody gałęzi łamanych drzew.

Śnieżyca paraliżuje Polskę w poniedziałek 8 lutego

Na krańcach południowych pada lodowy deszcz, a dalej na północ od wielu godzin intensywnie sypie śnieg. Śnieżyca rozciąga się obecnie od Podlasia, Warmii, Mazur przez Kujawy po Wielkopolskę i lubuskie. Bardzo intensywne opady śniegu notujemy również na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Śnieg sypał będzie intensywnie przez cały poniedziałek. W przypadku regionów wschodnich i północnych śnieżyca w Polsce potrwa nawet do nocy z poniedziałku na wtorek. Prognozuje się, że podczas obecnej doby w Polsce wschodniej pokrywa wzrośnie o kilkadziesiąt centymetrów. W centrum i na zachodzie przybędzie do 15 cm śniegu. Warto dodać, że intensywnym opadom śniegu towarzyszy silny, porywisty wiatr. W takich warunkach tworzą się potężne zaspy, na skutek których wiele dróg, nawet tych krajowych jest nieprzejezdnych.

Zima w Polsce nie odpuści. Prognozy długoterminowe mówią o nawet 30 stopniowym mrozie w Polsce w lutym. W drugiej części tygodnia w kraj uderzy kolejna silna śnieżyca, jednak o tym napiszemy w kolejnych wpisach.