Pogoda. Niż „VOLKER” przyniesie silną śnieżyce w Polsce. Nawet 20 cm śniegu i burze śnieżne

W najbliższych kilkunastu godzinach dostaniemy się pod wpływ niżu barycznego o imieniu „VOLKER” z systemem frontów atmosferycznych. Prognozowane są większe opady o charakterze wielkoskalowym. Największych opadów zimowych spodziewamy się na południu, południowym-wschodzie oraz wschodzie w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.02.2021, 00 UTC według DWD

DWD

Pierwsza strefa umiarkowanych, okresowo intensywnych zaznaczy się w pasie województw południowych w godzinach późno popołudniowych w środę. Następnie z biegiem godzin ma przemieszczać się w kierunku północnym, północno-wschodnim. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10-20 cm. Ciepły sektor niżu zaznaczy się tym razem głównie na krańcach południowo-wschodnich, dlatego w tej części kraju prawdopodobne będą opady mieszane, jak i też marznące powodujące gołoledź.

Pogoda. Sprawdź obszary, gdzie wystąpią największe opady zimowe

Prognozowane zachmurzenie, zasięg i natężenie opadów na godziny popołudniowe, wieczorne i noc ze środy na czwartek według modelu SWISS-HD.

SWISS 1
SWISS 2
SWISS 3
SWISS 4

Pogoda. Coraz silniejsza adwekcja arktycznego chłodu. Możliwe burze śnieżne w chłodnej masie

Po zachodniej stronie niżu barycznego, we współpracy z silnym wyżem znad Skandynawii napływać będzie do Polski coraz zimniejsze powietrze arktyczne z północy. Dlatego nad polskim morzem oraz na Wybrzeżu wystąpią obfite opady konwekcyjne. Nie można wykluczyć lokalnych burz śnieżnych. Największe natężenie opadów związanych z konwekcją wystąpi w nocy z czwartku na piątek, ale także pod koniec tygodnia, kiedy przez nasz kraj z północy na południe przemieszczać będzie się wąsko ułożona strefa opadów, za którą odpowiedzialną mają być chmury Cumulonimbus. Mniejsza aktywność śnieżnej konwekcji będzie obserwowana już w środę i czwartek na Wybrzeżu i Pomorzu.

Prognozowany zachmurzenie, zasięg i natężenie opadów na drugą część czwartkowego dnia.

SWISS5
SWISS6

Pogoda. Śnieżyca z opadami wielkoskalowymi może utrzymać się do drugiej części dnia w piątek

Według prognoz numerycznych śnieżyca zacznie słabnąć pod wieczór w czwartek, ale miejscami opady o niewielkim natężeniu we wschodniej połowie kraju utrzymają się do godzin popołudniowych w piątek. Na północy obserwowane będą opady związane z „efektem morza”.

ICON

Aktualna temperatura

Położenie opadów