Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Śnieżyca dziś 10.02.2021 nad Polską. Sprawdź gdzie śniegu spadnie najwięcej

Atak zimy i śnieżyca w Polsce środa 10.02

Luty w Polsce jest bardzo śnieżny i zimowy. Kolejne śnieżyce docierają do naszego kraju. Nie inaczej będzie i obecnej doby 10 lutego. Kolejne silne opady śniegu dotrą do Polski z południa.

Śnieżyca nadciąga z południa Europy

Przy blokadzie cyrkulacji zachodniej jaka obecnie występuje w naszym regionie Europy częstym zjawiskiem są docierające do Polski niże z południa kontynentu. Powstają one w regionach basenu Morza Śródziemnego. W związku z tym niże takie określa się potocznie mianem śródziemnomorskich.

Dokładnie z takim niżem mamy obecnie do czynienia. Patrząc na zdjęcie satelitarne opadów nad Europą (źródło sat24) widać jak potężna strefa opadów związana z niżem zbliża się do Polski z południowego zachodu. Strefa ta przynosi obecnie intensywne śnieżyce w Alpach, czy na południu Niemiec. Po południu niż oraz związany z nim front atmosferyczny zbliży się do Polski. Dlatego też w kraju zacznie intensywnie sypać śnieg.

Intensywny śnieg po południu w Polsce

Na wstępie należy napisać, że śnieżyca, która uderzy dziś w Polskę nie obejmie swym obszarem całego kraju. W odróżnieniu do poniedziałkowej śnieżycy, dzisiejsza obejmie tylko południowo wschodnią część kraju.

Początek śnieżycy w Polsce

Na powyższej mapie opadów widać, że rozległa strefa opadów śniegu związana z niżem wkroczy do Polski po południu w środę. Śnieg zacznie sypać jeszcze przed zmrokiem na Śląsku i w Małopolsce. Na południu tych regionów nie można wykluczyć opadów marznącego deszczu. Z każdą godziną śnieżyca obejmowała będzie większy obszar Polski południowo wschodniej.

Śnieżyca nad Polską

Około godziny 21 śnieg padać powinien już na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, południu Mazowsza oraz częściowo na Lubelszczyźnie. Przed nami jeszcze kilka aktualizacji modeli pogodowych. O tym jak głęboko na północ zawędruje strefa śnieżycy decydować będzie trajektoria niżu VOLKER, bo to on będzie odpowiedzialny za dzisiejszą śnieżycę.

Śnieżyca w Polsce potrwa do czwartku 11.02

Aktualne wyliczenia modeli pogodowych wskazują, że śnieg w Polsce południowej i wschodniej padał będzie do czwartkowego poranka. Niż powoli odsuwał będzie się na wschód. W związku z tym również strefa opadów śniegu odejdzie w czwartek rano nad Ukrainę.

Śnieżyca do czwartku rano

Podsumowując, strefa intensywnych opadów śniegu wkroczy do Polski południowej dziś, w okolicach godziny 15. Śnieg będzie padał z umiarkowaną intensywnością. W związku z tym śniegu nie przybędzie w Polsce tyle co w poniedziałek. Prognozujemy, że na południowym wschodzie Polski pokrywa śnieżna wzrośnie od 5 cm do 10-12 cm. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w Bieszczadach i na południowo wschodnich krańcach Lubelszczyzny.

Opady śniegu notowane będą dziś oraz w czwartek również na pozostałym obszarze Polski. Będą to jednak opady o charakterze przelotnym. Na północy kraju niewykluczone są śnieżyce konwekcyjne. Lokalnie opady przelotne na pozostałym obszarze również przyniosą przyrost pokrywy śnieżnej o kilka centymetrów. Wszystko wskazuje na to, że zima nie odpuści. Piszemy o tym w naszej prognozie długoterminowej do końca lutego 2021.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk