12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na żywo 21.40. Śnieżyca wkroczyła do Polski. Zobacz, gdzie sypie śnieg

Śnieżyca w Polsce

Zgodnie z porannymi prognozami w godzinach popołudniowych do Polski wkroczyła śnieżyca. Intensywne opady śniegu związane są z niżem śródziemnomorskim, który przechodzi blisko granic naszego kraju.

Intensywnie sypie śnieg w Polsce

Rzut oka na aktualny radar opadów nad Polską. Widać tutaj, że naprawdę intensywne opady występują na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Śnieżyca nad Polską

Najmocniej śnieg sypie obecnie na wschodzie Małopolski, całym Podkarpaciu oraz południu Lubelszczyzny. Opady śniegu notowane są także w centralnych regionach lubelskiego oraz na Ziemi Świętokrzyskiej i na południu Mazowsza. Są to jednak opady śniegu co najwyżej o umiarkowanym natężeniu. Warto wspomnieć również o strefie opadów śniegu, która wkroczyła obecnie na Pomorze Zachodnie.

Rzut oka na śnieżycę z kamer drogowych

Spójrzmy na kamery drogowe sieci GDDKiA (źródło Traxelektronik.pl). Na pierwszy rzut kamera z miejscowości Przeworsk nieopodal Rzeszowa. Widać, że śnieg pada tutaj intensywnie, a drogi są zabielone. Na chwilę obecną warunki drogowe nie są tragiczne.

Śnieżyca na Pordkarpaciu

Kolejnym miejscem, gdzie oglądamy stan dróg i intensywność opadów śniegu jest miejscowość Machowa na drodze między Rzeszowem, a Krakowem. Tutaj również widać, że śnieg pada intensywnie. W związku z tym na drogach zalega znaczna warstwa śniegu. Warunki na drogach Podkarpacia, Małopolski i południowej Lubelszczyzny będą ulegały znacznemu pogorszeniu z każdą godziną.

śnieżyca na południu Polski

Mimo, że śnieg pada intensywnie na południu kraju, to wszystko wskazuje na to, że śnieżyca nie będzie tak intensywna jak w prognozach. Strefa opadów śniegu tylko zahaczy centrum i północ Lubelszczyzny oraz południe Mazowsza.

Opady śniegu w Polsce

Zgadzałoby się to z najnowszą aktualizacją modelu SWISS-HD. Pokazuje on, że intensywne opady śniegu występowały w nocy będą na krańcach Polski południowo wschodniej. Natomiast w regionach, które objęte miały być silniejszą śnieżycą śnieg popada, lecz co najwyżej z umiarkowaną intensywnością.