Pogoda. Silny, długotrwały mróz poniżej -25 w lutym 2021. Fala mrozów potrwa wiele dni

Od czwartku Polska dostała się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z dalekiej północy. Oznacza to znaczne ochłodzenie. W całym kraju pojawił się mróz. Na północy Polski mamy nocami siarczyste mrozy. Jak się okazuje, fala mrozów w Polsce potrwać może bardzo długo. Czy do końca lutego 2021? Sprawdźmy ile utrzyma się mróz w Polsce.

Siarczysty mróz w weekend nad Polską

Pisaliśmy o tym już w poprzednich artykułach. Weekend przyniesie siarczyste mrozy w Polsce. Bardzo zimno na północy kraju będzie już w nocy z piątku na sobotę. W związku ze spływem arktycznych mas powietrza mróz w nocy osiągał będzie nawet -15 stopni. Chłodne masy powietrza jeszcze nie wdzierają się głęboko do Europy Centralnej, dlatego też mróz na południu Polski jest mniejszy, do -6 stopni.

Mróz w Polsce w nocy

Jeszcze silniejszy mróz w niedzielny poranek, kiedy to temperatura w Polsce spadnie do -20 stopni. Masy chłodnego powietrza z północnego wschodu i północy kontynenty „wedrą” się już w głąb kraju, dlatego mróz będzie siarczysty również w regionach centralnych kraju. Największych spadków temperatury i siarczystego mrozu spodziewać możemy się tradycyjnie na północnym wschodzie. Tutaj wartość mrozu sięgać będzie nawet -25 stopni Celsjusza.

Potężny mróz w niedzielę w Polsce

Niedziela w Polsce upłynie pod znakiem bardzo niskich temperatur powietrza. Najcieplej będzie na południu Polski, gdzie w pobliżu zalega front atmosferyczny o charakterze ciepłym. W związku z tym w niedzielę na krańcach południowych mróz będzie minimalny. Im dalej na północ tym niższe temperatury w Polsce. Przez całą niedzielę w pasie centralnym Polski mróz w okolicach -10 stopni. Na Podlasiu temperatura w dzień nie przekroczy -15 kresek.

Kolejne dni lutego to kontynuacja mrozu w Polsce

Modele numeryczne są zgodne co do przebiegu pogody w Polsce na przyszły tydzień. Czekają nas okres z całodobowym mrozem w Polsce. Co prawda w okolicach środy/czwartku możliwe jest kilkunastogodzinny incydent z dodatnią temperaturą na południu kraju. Jednak traktujmy to jako incydent. W dodatku wcale nie pewny. Jak wiele na to wskazuje, pod koniec przyszłego tygodnia arktyczne masy powietrza spłyną również na południe Polski.

Siarczysty mróz również na południu Polski

Pod koniec przyszłego tygodnia (poranek w piątek 12 lutego) modele widzą prawie dwudziestostopniowy mróz w regionach południowych Polski. Jeszcze chłodniej ma zrobić się w przyszły weekend. To odległy termin w prognozach, jednak większość modeli zgodnie wylicza temperaturę dla Polski. W Polsce Wschodniej w przyszły weekend temperatura spaść może do -25 stopni. Lokalnie spadki temperatury byłyby z pewnością większe. To już naprawdę potężny, groźny mróz.

Czy druga połowa lutego przyniesie dalszą falę mrozów w Polsce?

Na wstępie tej części wpisu dodajmy, że opisujemy tutaj okres w pogodzie oddalony o ponad 10 dni od daty opublikowania tego wpisu. Prognozy długoterminowe na tak duży okres w przód mogą być obarczone błędem. Jednak analizując poszczególne modele numeryczne postaramy się przybliżyć choćby trend w pogodzie na drugą połowę lutego. Porównywaliśmy modele GFS, ECMWF oraz ICON dostępne na stronie wxcharts.com.

Wszystkie modele są zgodne w wyliczeniach, że mróz pozostanie w Polsce również na początku drugiej połowy lutego 2021. Na wschodzie i południu kraju mróz nadal będzie nocami siarczysty. Modele widzą krótkie incydenty z dodatnią temperaturą na krańcach Polski południowej. Jednak przy tak silnie rozbudowanym antycyklonie może okazać się, że cieplejsze masy powietrza nie napłyną wcale w lutym nad terytorium Polski.

Podsumowując, czeka nas długotrwała fala mrozów Polsce. Nie można wykluczyć, że mróz w Polsce trwał będzie przez cały luty. Przygotowana przez nad w piątek rano długoterminowa prognoza pogody na marzec 2021 mówi, że marzec również może nie przynieść wiosny. Przypominamy, że aktualną temperaturę w Polsce sprawdzać możecie online po poniższym linkiem.

Aktualna temperatura w Polsce