Pogoda długoterminowa na cały luty 2021. Mrozy poniżej -20°C, dużo zimowych opadów i burze w Polsce

Pogoda na cały luty 2021 dla Polski. Przyjrzymy się prognozom numerycznym na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Będą one oparte wyliczeniami z modeli GFS, CFS oraz ECMWF.

Pogoda. Zimny luty według modelu CFS

Według modelu klimatycznego CFS, luty 2021 przyniesie w północnej oraz północno-wschodniej części kraju temperaturę poniżej normy wieloletniej. Natomiast na pozostałym obszarze Polski temperatura będzie w normie, a w południowej części kraju nieco powyżej normy wieloletniej.

CFS na luty

Pogoda. Dominacja pogody niżowej w lutym

Teraz przyjrzymy się prognozie ciśnienia atmosferycznego na luty 2021. Są to wartości uśrednione dla wszystkich tygodni drugiego miesiąca roku. Widać wyraźnie, że decydujący wpływ na warunki pogodowe będzie mieć rozległa zatoka niżowa. Obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Często znajdziemy się w zasięgu ośrodków niskiego ciśnienia. Zarówno wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego, jak i też znad Morza Śródziemnego. Nie zabraknie dużej ilości opadów. W chłodniejszych masach powietrza będzie to śnieg, opady mieszane i marznące, a w cieplejszych deszcz. Niewykluczone, że nad Skandynawią powstanie silny wyż, który ściągnie zimne powietrze do Polski.

Cfs na luty 2021

Pogoda. Dużo opadów atmosferycznych w Polsce

Następnie przeanalizujemy anomalię opadów na drugi miesiąc roku. Widać wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski będzie to miesiąc wilgotny. Jedynie na północy w normie. Spodziewamy się w kolejnych tygodniach częstych opadów zimowych, nawet w formie „ataków zimy”, nieco rzadziej będą to opady deszczu. Nie można wykluczyć burz. Zarówno w cieplejszych masach powietrza, a także w chłodniejszych. Największe ryzyko burz śnieżnych będzie na Wybrzeżu w momencie adwekcji chłodnego powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego.

Cfs opady luty

W tej części artykułu przyjrzymy się prognozom anomalii temperatury na poszczególne tygodnie lutego. Przy dalszych terminach traktujmy te wyliczenia orientacyjnie.

Pierwsze dni nowego miesiąca przyniosą podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe kraju. Czeka nas kilkudniowa odwilż w kraju, ale mróz zacznie się nasilać ponownie pod koniec tygodnia i największy będzie na północnym-wschodzie.

Cfs luty 3

Według modelu klimatu (CFS) w okresie od 4.02.2021 do 11.02.2021 dalej utrzyma się podział na chłodniejszą północną część kraju i nieco cieplejsze południe. Będziemy w strefie dużego kontrastu termicznego i częstych opadów atmosferycznych o różnym charakterze.

Cfs luty 3

W okresie od 11.02.2021 do 18.02.2021 może utrzymać się podział w pogodzie na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Dwucyfrowe mrozy nocami, nawet poniżej -20 stopni nie powinny być rzadkością. Szczególnie na północnym-wschodzie i wschodzie.

Cfs luty 4

Na przełomie 2 i 3 dekady lutego na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Jedynie na krańcach południowych w normie dla tego okresu. Sugeruje to duże prawdopodobieństwo niskich temperatur.

Cfs 5

Na przełomie lutego i marca możliwe będą w dalszym ciągu silne spadki temperatury oraz opady zimowe. Największego mrozu spodziewamy się na wschodzie, północnym-wschodzie oraz częściowo w centrum kraju.

Cfs 6

Pogoda. Zimny luty również według europejskiego modelu klimatycznego ECMWF

Na sam koniec przyjrzymy się wyliczeniom modelu ECMWF na kolejne tygodnie meteorologicznej zimy.

Widać wyraźnie, że początek miesiąca przyniesie podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe Polski.

ECMWF 1

Duże ochłodzenie według modelu ECMWF może objąć Polskę w okresie od 8.02.2021 do 15.02.2021. Wtedy w całym kraju wg europejskiego modelu anomalia tygodniowa może być poniżej normy wieloletniej.

ECMWF 2

Chłodny okres synoptyczny będzie trwał według modelu ECMWF na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Dlatego nie zabraknie zimowych ochłodzeń.

ECMWF 3

Temperatura w okolicach normy wieloletniej będzie na przełomie lutego i marca. Nie można wykluczyć w tym okresie zimowych ochłodzeń oraz większych opadów zimowych.

ECMWF 4

Aktualna temperatura

Położenie opadów i burz