12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na żywo godzina 21:00. Silny mróz w Polsce. Śnieżyce na północy

Mróz i śnieżyce w nocy

Sprawdźmy co dzieje się w pogodzie nad Polską późnym wieczorem w czwartek 11 lutego. Zgodnie z prognozą pogody na noc w kraju panuje już siarczysty mróz. Na Pomorzu z kolei przechodzą silne śnieżyce związane z “efektem morza”.

Silny mróz w Polsce podczas nadchodzącej nocy

Znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z północnej Europy. Chmur w kraju jest mniej, co sprzyja znacznym spadkom temperatury w Polsce.

Aktualna temperatura w Polsce

Oto zrzut ekranu na aktualną temperaturę jaka panuje obecnie w Polsce (godzina 21:00). Widać, że mimo wczesnej nocy mróz w Polsce jest już siarczysty. Najchłodniej jest w centralnej i północnej Polsce (od -14 do nawet -16 stopni mrozu). Bardzo zimno jest już w całej wschodniej części kraju, gdzie panuje mróz do -13 stopni. Najcieplej obecnie jest na zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci wskazują w okolicach -8. Aktualną temperaturę obserwować można w tym miejscu.

Intensywne opady śniegu w Polsce północnej

Już w wieczornej prognozie pogody na noc z czwartku na piątek pisaliśmy o zjawisku zwanym efektem jeziora. To właśnie w związku z efektem jeziora cały czas nad Polską północną występują przelotne, lecz silne śnieżyce pochodzenia konwekcyjnego. Śnieg pada z chmur kłębiastych, które szybko wypiętrzają się w sprzyjających warunkach (duży pionowy gradient temperatury).

Silne śnieżyce na północy Polski

Silne śnieżyce widać doskonale na powyższym radarze opadów, który dostępny jest na naszej podstronie z radarami opadów i wiatru. W skutek tak silnych opadów śniegu, podczas dzisiejszej nocy na północy kraju pokrywa śnieżna zwiększyć może się o nawet kilkanaście centymetrów.

śnieżyca w Polsce

Rzut oka na drogę krajową numer 6 (źródło kamer traxelektronik.pl). Widać, że warunki drogowe w Polsce północnej są fatalne. Pada gęsty śnieg, a drogi są całkowicie pokryte śniegiem. Przypominamy, że jest to droga krajowa. Warunki na drogach lokalnych są jeszcze gorsze. Jaka pogoda czeka nas w kolejnych pięciu dniach? Zapraszamy na poniższą, długoterminową prognozę pogody dla Polski.