11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni dla Polski. Uderzy mróz, wystąpią opady śniegu, silny wiatr i burze śnieżne

Pogoda. Model GEFS mróz

Pogoda na okres od 5.04.2021 do 10.04 według amerykańskich i europejskich modeli numerycznych. Sprawdźmy najnowszy trend dla naszej części Europy. Przed nami mróz nocami i w godzinach porannych, opady śniegu i silny oraz burze śnieżne.

Pogoda. Polska w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia

W omawianym okresie Polska znajdzie się pomiędzy wyżem, który znad Atlantyku rozciągać będzie się aż po Grenlandię a rozległym obszarem obniżonego ciśnienia znad Skandynawii. Główne centrum niżowe znajdzie się nad północną częścią omawianego regionu oraz nad Morzem Barentsa. Taki rozkład pola barycznego skutkować będzie głównie napływem chłodnego powietrza z północy i północnego-zachodu. Przeważnie o cechach arktycznych morskich o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Pogoda. Średnia wartość ciśnienie atmosferycznego na 5 dni.

Ujemna anomalia temperatury w naszej części Europy

Warto zwrócić uwagę na średnią anomalię temperatury na okres od 5.04.2021 do 10.04.2021 według modelu GFS. Uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000 temperatura będzie średnio o 2-3 stopnie niższa, niż norma klimatyczna wynosi w naszej części Europy.

Pogoda. Średnia anomalia na 5 dni.

Pogoda. Większe ocieplenie dopiero w okolicach weekendu

Model ICON bardzo dobrze obrazuje rozkład anomalii temperatury w okresie od 5.04.2021 do 11.04.2021 w naszej części Europy. Przynajmniej do czwartku zalegać ma chłodna masa arktyczna morska, która napłynie w poniedziałek za frontem do całej Polski. Następnie czeka nas ocieplenie pod koniec tygodnia i spodziewany jest podział na cieplejszy wschód oraz chłodniejszy zachód naszego kraju.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 5.04.2021 do 11.04.2021 według ICON

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza na nizinach będzie typowa dla przedwiośnia

Teraz przyjrzymy się średniej dobowej temperaturze powietrza na wyżej wymieniony okres. Widać doskonale, że średnia dobowa wyniesie od 2°C na północnym-wschodzie, przez 4°C w centrum, nieco chłodniej będzie na południu i zachodzie około 3°C. W górach i na obszarach podgórskich możliwy całodobowy mróz. Na nizinach w ciągu dnia termometry pokażą na ogół dodatnie wartości. Wzrost temperatury w naszej części Europy jest prognozowany dopiero w okolicach weekendu i najprawdopodobniej nie obejmie całego kraju.

Średnia dobowa temperatura powietrza

Silne ocieplenie obejmie głównie południe, centrum i wschód

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 5.04.2021 do 10.04.2021 według modelu GFS wskazuje, że nietypowo najchłodniej będzie na zachodzie, gdzie termometry pokażą maksymalnie 9°C/10°C. Najcieplej powinno być na południu, centrum i wschodzie oraz południowym-wschodzie, gdzie w okolicach weekendu temperatura powinna wzrosnąć do 12°C/16°C. Wartości te mogą okazać się wyższe od prognozowanych przez amerykański model.

Maksymalne wartości według

Pogoda. Na nizinach przymrozki, w górach dwucyfrowy całodobowy mróz

Mróz i przymrozki będą się zdarzać przynajmniej do weekendu w naszej części Starego Kontynentu. Spadki temperatury mogą okazać się większe o kilka stopni od prognozowanych przez model globalny GFS. W górach będzie to na ogół mróz całodobowy, a wartości na wysokogórskich stacjach mogą okazać się dwucyfrowe. Również na nizinach nocne i poranne przymrozki nie będą niczym nadzwyczajnym.

Nocne przymrozki i mróz kwiecień 2021

Duża dynamika w pogodzie, możliwe burze śnieżne

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy film ukazujący prognozowane ciśnienie, zachmurzenie oraz opady w naszej części Europy na okres od 5.04.2021 do 10.04.2021 według modelu ECMWF. Na samym początku widzimy przemieszczający się od północnego-zachodu na południowy-wschód front chłodny w poniedziałek, który przyniesie w całym kraju istotne załamanie pogody. W przedniej części frontu padać ma deszcz, gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem, ale za frontem zaczyna spływać powietrze arktyczne morskie. Dlatego też opady przejdą w sam śnieg.

We wtorek na skutek napływu chłodnego i wilgotnego powietrza i operacji słonecznej dojdzie do masowego rozwoju konwekcji masowej z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej w całym kraju. Gdzieniegdzie utworzy się krótkotrwała pokrywa śnieżna. Miejscami niewykluczone burze śnieżne, które mogą przybrać formę pasm konwekcyjnych. Największa aktywność konwekcyjna przypadnie na drugą część dnia. Chmury Cumulonimbus rozwijające się w środowisku stromego gradientu temperatury mogą okazać się bardzo fotogeniczne, a te najbardziej wypiętrzone lokalnie przyniosą wyładowania atmosferyczne. W środę na obszarze Polski zalegać ma w dalszym ciągu strumień masy arktycznej morskiej. Prognozowane są w wielu regionach przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej i lodowej. W czasie przechodzenia ośrodków konwekcyjnych wzrośnie prędkość do 50-75 km/h.

Od czwartku zacznie stopniowo postępować powolne ocieplenie, ale w dalszym ciągu spodziewane są w wielu regionach przelotne opady konwekcyjne, nawet o charakterze zimowym. Niewykluczone burze śnieżne. W piątek wyższa temperatura i bez opadów. Natomiast w sobotę gdzieniegdzie popada deszcz. Najcieplej powinno być na południu, centrum i wschodzie kraju, natomiast najchłodniej na zachodzie. Pewną niewiadomą pozostaje zasięg ciepłego sektora. Chłodne masy powietrza zalegać będą blisko kraju, co zwiększa prawdopodobieństwo niskich temperatur w zachodnich dzielnicach Polski.

Silny wiatr w Polsce, zarówno z gradientu, jak i też konwekcji

Należy wspomnieć, że w poniedziałek wystąpi silny wiatr na obszarze całej Polski. Silne porywy wiatru zwłaszcza nad morzem i w górach. Na wymienionym obszarze powieje nawet 70-105 km/h. We wtorek i środę wiatr ma być słabszy, silniejszy jedynie podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych. Głównie w zachodniej części kraju. Silny wiatr powróci w okolicach weekendu. W górach i na obszarach podgórskich powieje halny.

Silne ocieplenie prawdopodobnie nie obejmie całej Polski

Na sam koniec zachęcamy do zapoznania się z prognozowaną temperaturą na wysokości 2 m.n.p.g według modelu ECMWF na okres od 5.04.2021 do 10.04.2021. Widać wyraźnie, że przynajmniej do piątku na nizinach zdarzą się ujemne temperatury po zachodzie i przed wschodem Słońca. W górach i na obszarach podgórskich spadki poniżej -10°C nie będą niczym nadzwyczajnym, tam też przez kilka dni utrzyma się całodobowy mróz. Wyraźne ocieplenie dopiero pod koniec bieżącego tygodnia. Na południu, centrum i wschodzie termometry pokażą nawet 13°C/16°C.