11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś 6 kwietnia 2021. Zimny dzień. Pojawią się opady śniegu w Polsce

Pogoda na dziś 6 kwietnia

Ostatniej doby przez Polskę wędrował chłodny front atmosferyczny. Przyniósł on w Polsce opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w nocy również śniegu (przede wszystkim na południu kraju). Obecnie front jest już poza granicami Polski, ale za nim do kraju spłynęło chłodne powietrze z północy kontynentu. Zrobiło się chłodno i chłodny będzie cały dzisiejszy dzień.

Pogoda na dziś. Chłodny dzień w Polsce

W związku z adwekcją chłodnych mas powietrza w nasz region, nie mamy co liczyć na ciepły dzień (i wiele kolejnych dni) w Polsce. W momencie pisania prognozy (6 rano) w wielu regionach kraju panują ujemne temperatury. Na południu kraju, w górach mróz jest dwucyfrowy i sięga nawet -13 stopni. Dzień przyniesie oczywiście wzrost temperatury, jednak nie będzie on spektakularny. Poniżej prognoza temperatury w najcieplejszym momencie wtorku 6 kwietnia.

Temperatura 6 kwietnia w Polsce

Na mapie (wyliczenia modeli ICON-EU) widać, że w większości regionów kraju nie mamy co liczyć na temperaturę wyższą niż 2-4 stopnie Celsjusza. Lokalnie w Polsce Centralnej słupki rtęci wskazywać mogą w okolicach 6 stopni. Jednak nigdzie w kraju termometry 6 kwietnia nie wskażą powyżej 10 stopni. Anomalia temperatury zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach będzie nad Polską ujemna.

Mniej opadów. Śnieżyca na południu kraju

Wczorajszy dzień (i noc) upłynęły pod znakiem przechodzenia przez kraj frontu atmosferycznego. W związku z tym w wielu regionach notowaliśmy opady. Podał zarówno deszcz, jak i w kolejnych godzinach śnieg. Obecnie, we wtorek w większości regionów już nie pada. Jednak na południowym wschodzie Polski, na Podkarpaciu bardzo intensywnie pada śnieg. Spokojnie możemy mówić o śnieżycy w tym regionie Polski. Opady na południowym wschodzie potrwają jeszcze 2-3 godziny. Na obszarach podgórskich pokrywa śnieżna wzrośnie po dzisiejszym poranku o kilka centymetrów białego puchu. W kolejnych godzinach opady ustaną, jednak śnieg jeszcze będzie padał dziś w Polsce.

Opady śniegu w Polsce. Pogoda 6 kwietnia

Po południu, w skutek dużego gradientu pionowego temperatury w Polsce dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych. To właśnie takie chmur przynosiły będą dziś opady śniegu. Będą to opady lokalne, przelotne, ale intensywne. Po przejściu takiej krótkotrwałej śnieżycy nad danym obszarem, w przeciągu kilku chwil krajobraz może zabielić się. Dzisiejsze temperatury (lekko powyżej zera) nie pozwolą jednak na dłuższe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Najmocniej wypiętrzone w pionie chmury dawać mogą wyładowania atmosferyczne. Zagrzmieć po południu może w całym kraju, lecz największe prawdopodobieństwo burz będzie 6 kwietnia na północy, zachodzie i w centrum Polski.

Prognoza burz na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

burzowa prognoza

Wtorek upływał będzie pod znakiem wietrznej pogody. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na zachodzie i północy Polski. W tych regionach wiać może z prędkością do 70 km/h. W górach wiatr będzie jeszcze silniejszy. Po południu i w nocy z wtorku na środę wiatr będzie zanikał. Wtorek jest dopiero początkiem ochłodzenia nad Polską. Prognoza na 5 dni dla Polski, znajduje się w tym miejscu.