11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Powrót zimy w kwietniu 2021. Nadchodzą śnieżyce, silny wiatr i mróz do -15 stopni

Opady śniegu w Polsce

Sytuacja baryczna nad Europą jest bardzo dynamiczna. Wszystko za sprawą dwóch niezwykle silnych ośrodków barycznych. Front związany z jednym z nich przyniesie dziś załamanie pogody również w Polsce. Sprawdzamy co wydarzy się w pogodzie w najbliższych dniach.

Powrót zimy w kwietniu. Opady śniegu, silny wiatr i ochłodzenie

Pierwsze co rzuca się w oczy obserwując mapę baryczną Europy to bardzo głęboki niż ULLI z centrum nad Norwegią. Ciśnienie w niżu spadło do 965 hPa. Drugim wartym odnotowanie ośrodkiem barycznym jest wyż PEGGY. Ciśnienie w w obszarze podwyższonego ciśnienia osiąga nawet 1050 hPa. To prawie 100 hPa różnicy ciśnienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby ośrodki baryczne nie położone były tak blisko siebie. Dzieli je zaledwie 2000 kilometrów, co oczywiście jest wartością bardzo małą w sakli całego kontynentu.

Silna wichura w Europie 5 kwietnia. Mocno wieje również w Polsce

Taka sytuacja baryczna doprowadza do bardzo wysokiego gradientu ciśnienia na małym obszarze. W związku z tym w Europie Północnej i Centralnej do czynienia mamy z silnym, lokalnie bardzo silnym wiatrem. Na zachód od Skandynawii, na morzu wiatr wieje z prędkością nawet 140 km/h.

Prognoza wiatru w Europie 05.04.2021 wg. wyliczeń modelu GFS (źródło grafiki wxcharts.com)

Obszar silnego wiatru obejmuje również regiony bardziej na południe od Skandynawii. Dziś mocno wieje również w obszarze basenu Morza Bałtyckiego. Poniedziałek przyniesie również silny wiatr w Polsce. Pisałem o tym w porannej prognozie pogody na poniedziałek 5 kwietnia. Wiatr w poniedziałek osiągał będzie w porywach w Polsce nawet 80-90 km/h.

W Europie sypnie śniegiem. Opady śniegu również w Polsce

Jeszcze kilka dni temu “straszyłem Was” silną śnieżycą nad Polską. Związana ona miała być z niżem genueńskim, którego przejście przez nasz kraj prognozowane było na 7 kwietnia. Gdyby scenariusz ten sprawdził się, do mielibyśmy kwietniowy atak zimy porównywalny do tego z 2013 roku, gdy Polska została praktycznie sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W związku z rosnącym w siłę antycyklonem nad północno zachodnią Europą oraz głęboki niżem na północy kontynentu “genueńczyk” i jego wpływ na pogodę w naszym regionie został zmarginalizowany. Jednak to nie tak, że do Europy przyszła już wiosna i nie występują tu opady śniegu. Wręcz przeciwnie.

Powrót zimy w Europie. Prognoza opadów śniegu dla Europy na 5 kwietnia 2021

Opady śniegu w Europie 5 kwietnia 2021

Na powyższej mapie kolorem fioletowym zaznaczone są strefy opadów śniegu. Widać tu doskonale, jak w godzinach popołudniowych dość intensywne opady śniegu przechodziły będą w linii od Republik Bałtyckich, przez Polskę, Czechy po Alpy. Opady te związane oczywiście są z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym do Europy spływa bardzo chłodne powietrze arktyczne. Silne śnieżyce występowały będą również za frontem atmosferycznym, jednak to będą już opady o charakterze lokalnym i wynikały będą z rozwoju chmur kłębiastych w chłodnych masach powietrza.

Aktualne położenie opadów znaleźć można na naszej podstronie z radarem opadów. Silne śnieżyce występowały będą w wielu regionach Europy. Wczoraj pisałem, że na zachodzie Norwegii w przeciągu najbliższych dni prognozowane jest ponad 1.5 metra świeżego śniegu. Przelotne, intensywne opady śniegu prognozowane są również W Europie Centralne na kolejne dni. Pokrywa śnieżna pojawi się między innymi na sporym obszarze Niemiec, czy we wschodniej Francji. W Polsce śnieg pojawiał się będzie raczej lokalnie i nie będzie utrzymywał się zbyt długo.

Silne ochłodzenie. Mróz w Europie. W Polsce spadki temperatury nocami

Zgodnie z prognozami do Europy spływa chłodne powietrze z północy. W związku z tym na dużym obszarze kontynentu nadciąga silne ochłodzenie, a temperatury będą o wiele niższe niż norma wieloletnia na początek kwietnia. Przykładowo, na południu kontynentu będzie nawet o 20 stopni chłodniej niż w okresie referencyjnym 1979-2010.

Anomalia temperatury Europa

Ochłodzenie odczujemy również w naszym kraju. Już dziś po południu, podczas gdy na południu będzie jeszcze 10 stopni powyżej zera, w centrum kraju, za frontem atmosferycznym temperatury to zaledwie 2 stopni na plusie. Na północy kraju możliwe są nawet przymrozki.

Ochłodzenie w Polsce. Powrót zimy w kwietniu

Nocami temperatury będą spadały jeszcze niżej. W wielu regionach kraju pojawią się przymrozki, a nawet mróz sięgający -4 stopni. W górach mróz może być siarczysty, a wysoko w górach niewykluczone dwucyfrowe wartości na minusie. Podczas najbliższych dni nie mamy co liczyć w Polsce na temperatury przekraczające 8 stopni nawet w najcieplejszym momencie dnia. Najczęściej w dzień termometry wskazywały będą 4-6 stopni Celsjusza. Zima rozgościła się w naszym regionie na dobre. To jednak nic w porównaniu z mrozem jaki panował będzie w najbliższych dniach W Europie. Spadki temperatur na południu Niemiec, czy we wschodniej Francji sięgać mogą nawet -20 stopni Celsjusza.