Pogoda na noc 5/6 kwietnia. Śnieg w kraju, możliwe burze, silny wiatr oraz nagłe ochłodzenie w Polsce

Pogoda. W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego i rozległego niżu znad Skandynawii. Z północnego-zachodu na południowy-wschód. Przed frontem zalega jeszcze cieplejsze powietrze polarne, jednak w drugiej części nocy wyparte zostanie z całego kraju. Tuż za frontem napływa powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Ciśnienie początkowo będzie spadać, następnie ulegać ma niewielkim wahaniom, a nawet zacznie rosnąć.

Pogoda. Front chłodny wędrujący przez Polskę

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5.04.2021, 18 UTC

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5 kwietnia 2021.

Anomalia w polu ciśnienia dla części Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na noc z niedzieli na poniedziałek. Widać doskonale, że znajdziemy się w polu obniżonego ciśnienia, które związane będzie z niżem znad Skandynawii.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem zmierza dalej na południowy-wschód

Warto również zwrócić uwagę na środkową i górną troposferę, gdzie również napłynie strumień mocno wychłodzonej masy arktycznej znad Grenlandii i Arktyki. Na poniższej rycinie obserwujemy nasuwanie się górnej zatoki w polu geopotencjału od północnego-zachodu. Przynajmniej do czwartku wpływać ma ona w znacznym stopniu na pogodę w naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Górna zatoka niżowa nad Polską

Duży kontrast termiczny przed i za frontem w Polsce

Dane pomiarowe z sieci pomiarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej bardzo dobrze ukazują, że na zachodzie, południowym-zachodzie oraz północy. Zalega już strumień mocno wychłodzonej masy arktycznej, która napływa za frontem chłodnym. Na wschodzie i częściowo południu oraz w centrum znajduje się jeszcze cieplejsza masa powietrza o cechach polarno morskich, która w kolejnych godzinach zostanie zastąpiona chłodniejszym arktycznym morskim. W świeżej masie pochodzenia arktycznego występują opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Kilka godzin temu obserwowano burze na Pomorzu Zachodnim, Kujawach oraz w Wielkopolsce. W kolejnych dniach chmur kłębiasto-deszczowych z potencjałem do generowania wyładowań atmosferycznych nie zabraknie.

Pogoda. Temperatura w Polsce

Pogoda. Zachmurzenie frontowe i konwekcja w świeżej masie arktycznej

Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym bardzo dobrze obrazują zachmurzenie frontowe oraz konwekcje, która rozwija się za frontem w świeżej masie arktycznej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Mocniej wypiętrzone chmury kłębiaste z opadami krupy, śniegu z deszczem oraz śniegiem wkraczają m.in znad polskiego morza nad dzielnice północne. Konwekcja rozwija się również nad lądem.

Chmury nad Polską

W nocy na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite. W wielu regionach wystąpią opady deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy. Na Wybrzeżu i Pomorzu istnieje pewne prawdopodobieństwo burz adwekcyjnych. Od północnego-zachodu postępować mają wyraźne rozpogodzenia, ale na ogół w kraju występować będzie dużo chmur, z których padać może śnieg i deszcz ze śniegiem. Zarówno o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym.

Prognoza zachmurzenia i opadów na godziny wieczorne w poniedziałek według modelu szwajcarskiego

Opady i chmury

Prognozowane zachmurzenie, rodzaj oraz natężenie opadów w naszej części Europy o godzinie 24 czasu lokalnego.

Pogoda. Opady zimowe w Polsce

Wyliczane zachmurzenie, rodzaj i natężenie opadów dla Polski na godzinę 4 czasu lokalnego.

Opady zimowe w Polsce

Spodziewane zachmurzenie, obszar i natężenie opadów w Polsce o poranku we wtorek.

Opady śniegu

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne we wtorek dla Polski według niemieckiego modelu numerycznego.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: IMGW-PIB, tropicaltidbits.com, wetter3.de, meteologix.com, meteomap.pl, meteomodel.pl