Pogoda na 5 dni. Koniec ciepła. Wystąpi mróz, możliwe burze śnieżne w Polsce

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne do końca tygodnia. Przed nami duże ochłodzenie, które odczujemy w całym kraju już w piątek. Wystąpi mróz, możliwe opady śniegu, a nawet burze śnieżne.

W najbliższych 5 dniach Polska znajdzie się w polu przyziemnym pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich i Islandii a rozległym niżem znad Rosji. W czwartek z północy na południe schodzić będą fronty atmosferyczne. Zacznie napływać powietrze arktyczne morskie. Końcówka tygodnia przyniesie duże ochłodzenie w całej Polsce.

Pogoda. Utworzy się pochylnia do spływu powietrza arktycznego morskiego

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni dla Polski.

Pogoda. Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni.

Pogoda. Nasunie się górna zatoka w polu geopotencjału

Zmiany zajdą nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Już w czwartek z północy na południe zacznie rozbudowywać się długa fala planetarna wypełniona arktycznym powietrzem. Pomiędzy dolną a środkową troposferą pod koniec tygodnia panować będzie stromy gradient temperatury, co może objawić się rozwojem konwekcji masowej.

Poniższe procesy można prześledzić dokładnie na poniższym filmie.

Wystąpi ujemna anomalia temperatury pod koniec tygodnia

W momencie nasunięcia się mocniej wychłodzonego powietrza, nad wodami Bałtyku oraz w regionach północnych dojdzie do silnego zaostrzenia się gradientu pionowego temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co spowoduje rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi śnieżycami konwekcyjnymi. Istnieje pewne prawdopodobieństwo rozwoju burz śnieżnych.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy klimatologicznej z okresu 1981-2010 według modelu GFS na okres od 2.03.2021 do 8.03.2021. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.p.g).

Pogoda. W środę postępująca chwilowa poprawa pogody od południa

Jutro Polska znajdzie się pod wpływem wyżu „JACQUELINE” z centrum nad Bałkanami. Będziemy w masie polarnomorskiej. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.03.2021, 12 UTC

W pierwszej części dnia na przeważającym obszarze Polski mogą utrzymać się mgły i chmury niskie Stratus. Wraz ze wzrostem temperatury i nasilającą się operacją słoneczną prognozowane są postępujące rozpogodzenia. Już w godzinach południowych pogodnie powinno być na przeważającym obszarze Polski. Najwięcej chmur może utrzymać się na wschodzie, centrum oraz północnym-wschodzie, chociaż również na wymienionych obszarach wystąpią większe przejaśnienia, a nawet okresowe większe rozpogodzenia. Pogodnie ma być za to głównie na zachodzie i południu. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z południowego-zachodu.

Termometry pokażą od 2°C ma Podlasiu przez 7°C-10°C w centrum do 14°C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, Małopolsce oraz Górnym Śląsku.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza przez model ICON w środę.

W czwartek duży kontrast termiczny w Polsce

Pojutrze przez Polskę wędrować będą fronty z północy na południe. Napływać zacznie za nimi z północy coraz chłodniejsze powietrze arktyczne morskie. Będziemy pod wpływem niżu, który znad Skandynawii przemieści się nad Rosję.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2021, 12 UTC

W czwartek zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite. Jedynie rano na krańcach południowych małe wzrastające z biegiem godzin do dużego. Na przeważającym obszarze Polski opady atmosferyczne przemieszczające się z północy na południe. Na ogół będzie to deszcz, a w północnej części kraju śnieg i deszcz ze śniegiem.

Temperatura wyniesie od 2°C na Podlasiu przez 5°C w centrum do 14°C na południu i południowym-zachodzie Polski.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek na obszarze Polski według modelu ICON na drugą część dnia.

Pogoda. W piątek ochłodzenie obejmie już cały kraj

Piątek przyniesie największe opady zimowe na południu i południowym-wschodzie do 2-8 cm, a w górach powyżej 10 cm. Opady z biegiem godzin odsuwać będą się poza nasze granice państwowe, ale na obszarach podgórskich mogą utrzymać się do końca dnia. W tym samym czasie przelotne opady konwekcyjne zdarzyć mogą się na Pomorzu, Kujawach i Wielkopolsce oraz Warmii i Mazurach. Na Wybrzeżu niewykluczone burze śnieżne.

Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite na południu, południowym-wschodzie i częściowo wschodzie. Niewiele chmur ma być w centrum, na południowym-zachodzie i zachodzie Polski. Dużo pogodnego nieba również na północy i północnym-wschodzie, gdzie okazjonalnie swój wpływ zaznaczy konwekcja w arktycznej masie powietrza za frontem chłodnym.

Termometry pokażą od -1°C na Podlasiu przez 2°C w centrum do 4°C na Dolnym Śląsku. Na obszarach podgórskich i górskich od -8°C do -4°C. Wiatr powieje z północy, przeważnie słaby. Jednak w czasie opadów umiarkowany i silny. Szczególnie, gdy przechodzić będą komórki konwekcyjne.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek według modelu ICON.

Pogoda. Model ICON, prognoza temperatury.

Pogoda. W sobotę możliwa poprawa pogody

Pierwszy weekend marca będzie na ogół pogodny. Szczególnie w sobotę. Początkowo na południu może zalegać nieco więcej chmur niskich i z nich może popadać niewielki śnieg, ale do południa powinno się wypogodzić. W drugiej części sobotniego dnia od północnego-zachodu może nasunąć się strefa zachmurzenia chmurami niskimi, która obejmie Pomorze Zachodnie, Środkowe, jak i też Wschodnie.

Temperatura wyniesie od 1°C na Podlasiu przez 2°C w centrum do 4°C na Ziemi Lubuskiej. Chłodniej jedynie w górach i na obszarach podgórskich od -11°C do -4°C. Powieje na ogół słabo i umiarkowanie z zachodu i południowego-zachodu do 60 km/h. Najsilniej nad samym morzem, a najsłabiej na południu.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura w sobotę

Pogoda. W niedzielę ponownie więcej chmur i opady zimowe

W ostatni dzień weekendu pogoda ponownie ulegnie pogorszeniu. Nasunie się zachmurzenie i opady związane z niżem, który znad Skandynawii przemieści się nad Rosję, a jego front wędrować ma z północy na południe. Opady wystąpią najprawdopodobniej w dzielnicach północnych i centralnych. Termometry pokażą -1°C na Suwalszczyźnie przez 4°C w centrum, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku aż do 6°C. Powieje umiarkowany, okresowo silny wiatr z sektora zachodniego do 40-60 km/h.

Prognoza temperatury powietrza w niedzielę na obszarze polski według modelu ICON.

Pogoda. Niedziela temperatura w Polsce

Jeśli chodzi o mróz, to może zdarzyć się on w całym kraju nocami i w godzinach porannych w kolejnych dniach, natomiast w górach i na Suwalszczyźnie okresami również w ciągu dnia. W szczytowych partiach polskich gór przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze temperatura może obniżyć się poniżej -20°C, a największe spadki są możliwe w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę.

Minimalne wartości temperatury przez model GFS na 5 dni. Należy mieć na uwadze, że model GFS zawyża w tym przypadku temperaturę. W wielu miejscach nocami i w godzinach porannych może być znacznie chłodniej, niż sugeruje to na mapie zbiorczej amerykański model numeryczny. Na początku przyszłego tygodnia na krótki okres czasu może nastąpić kolejny spływ chłodu arktycznego chłodu. Nie będzie on na szczęście długotrwały.

Temperatura minimalna 5 dni w Polsce i  Europie.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do końca weekendu tutaj

Źródło grafik: climatereanalyzer.org, dwd,de, meteomodel.pl, ventusky.com, meteologix.com