18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz coraz bliżej Polski. Analizujemy ochłodzenie w dniach 5-10 marca 2021

Mróz w Polsce 5-10 marca 2021

Od kilku dni bacznie obserwujemy prognozy pogody dla Polski. Prawdopodobnie do Polski nadejdzie mróz i zdarzy się to w najbliższych dniach. Modele numeryczne widzą spływ arktycznego powietrza z północy. W związku z tym ochłodzenie w Polsce i mróz są nieuniknione. Sprawdźmy jak silny będzie mróz w Polsce i kiedy zrobi się chłodniej.

Mróz dopiero za kilka dni. Teraz ocieplenie w Polsce

O mrozie w Polsce, który nadejdzie w okolicach 5 marca piszemy już od kilku dni. Często na naszym profilu FB znajdujemy pod postami o mrozie nieprzychylne, komentarze, że „przecież jest ciepło i co my wiemy o pogodzie” (po przetłumaczeniu na cenzuralny język). Jednak ciągle piszemy, że mróz do Polski dopiero nadejdzie. Obecnie w kraju mamy do czynienia z przyjemnym, dość ciepłym przedwiośniem. Dodatkowo, dzisiaj zachmurzenie odpuściło w kraju i pojawiło się więcej chwil ze Słońcem. Wpłynęło to na wzrost wartości temperatury nad Polską. Tak będzie również w najbliższych dniach.

Temperatura w czwartek 4 marca nad Polską. Z północny nadciąga mróz

Również jutro, w wielu miejscach Polski będzie bardzo ciepło, a termometry wskażą dwucyfrowe wartości temperatury. Warto jednak spojrzeć na prognozę temperatury na czwartek 4 marca dla Polski (źródło, model ICON-EU). Widać tu doskonale, jak od północy do kraju wkracza chłodna, arktyczna masa powietrza. W czasie, gdy na południu kraju będzie nawet 15 stopni, na północy i w centrum termometry pokażą zaledwie 0-2 stopnie. Czwartek przyniesie początek ochłodzenia i mrozu w Polsce, a nawet opady zimowe i burze śnieżne.

Spływ arktycznych mas powietrza. Temperatury poszybują w dół

Jeszcze raz przypomnę, mróz do Polski nadejdzie po 5 marca. Bez wątpienia ochłodzenie nadejdzie. Coraz dokładniejsze są również ramy czasowe, w których chłód spłynie do naszego kraju. Zapraszam do zapoznania się z animacją anomalii temperatury nad Europą. Animacja składa się z kolejnych map modelu GFS (wyliczenia na g.00Z 2 marca).

Widać tutaj wyraźnie jak silny spływ chłodu zdarzy się od 5 marca. Temperatura na wysokości 850 hPa będzie o 10 stopni niższa niż norma wieloletnia z okresu referencyjnego 1979-2010. W związku z tym znacznie chłodniej zrobi się również przy powierzchni. Mówimy o marcu, więc prawdopodobnie mróz w Polsce nie będzie siarczysty. W większości regionów kraju spodziewać się możemy spadków temperatury nocami. Na nizinach spadki te nie będą duże, a mróz będzie zazwyczaj kilkustopniowy.

Mróz w Polsce w marcu. W górach mróz może być siarczysty

Większych spadków temperatury spodziewać możemy się w górach. Podczas nocy na krańcach południowych Polski spadek temperatury sięgać może nawet dwucyfrowych wartości. Mróz do Polski wkroczy zaledwie na kilka dni. Podkreślamy, nie będzie to żaden atak siarczystego mrozu na wiele tygodni. Nic takiego nie piszemy w naszych kolejnych analizach i prognozach. W związku z tym apelujemy do niektórych Czytelników. Przed zamieszczeniem wulgarnego komentarza pod naszym postem warto jednak zapoznać się, co napisane jest w treści artykułu. W nasz portal wkładamy mnóstwo wysiłku i pracy. Pracę tą wykonujemy zarobkowo (jak każdą pracę). W związku z tym nie wymagamy za to pochwał, lecz niekulturalne, wulgarne komentarze nie będą przez nas akceptowane.

Podsumowując, czeka nas 2-3 dni dobrej i ciepłej pogody. Od 5 marca do Polski powróci mróz. Nie będzie to mróz siarczysty (prócz gór), bo o siarczysty mróz w marcu jest w naszym regionie trudno (choćby przez silną operację słoneczną). Na koniec zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na 5 dni dla Polski. Tam szczegółowe informacje o najbliższych ciepłych dniach, a także o nadchodzącym do nas mrozie.

Źródło grafik: wxcharts.com