Pogoda. Mróz coraz bliżej Polski. Już -30°C na wschodzie Europy. Silny mróz dotrze także do nas?

Mamy już dzisiejsze wyliczenia modeli dotyczące mrozu, który nadejdzie w najbliższych dniach do Polski. Sprawdźmy co dziś mówią modele o nadchodzącym ochłodzeniu. Czy mróz w Polsce będzie siarczysty, czy to ostatni, lekki „podmuch zimy”. Zapraszamy do wieczornego wpisu o nadchodzącym mrozie.

Stopniowe ochłodzenie w Polsce. Mróz pojawia się nocami

Weekend nie był już tak ciepły jak dni w ubiegłym tygodniu. Temperatura z dnia na dzień obniża się, a wpływ na temperaturę odczuwalną ma przede wszystkim zachmurzenie i mgły. Znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, ale nie zapewnia on w Polsce słonecznej i bezchmurnej aury. Do kraju nadal napływa ciepłe powietrze polarnomorskie, jednak już nie z południowego zachodu. W związku z tym powietrze nie jest aż tak ciepłe jak jeszcze kilka dni temu. Słońce schowane jest za chmurami, dlatego też nie ogrzewa dodatkowo przyziemnych partii troposfery. Wszystko to składa się na chłodne poranki. Przykładowo dziś rano w Polsce wystąpił słaby mróz, zwłaszcza na wschodzie.

Mróz na wschodzie Europy. Mróz o poranku również w Polsce

Podobne przymrozki i delikatny mróz pojawiały się będą nocami i nad ranem również jutro i pojutrze. Przyglądając się bacznie powyższej mapie widać z jak silnym mrozem zmagają się obecnie mieszkańcy wschodnich krańców Europy. Przypomnijmy, kilka dni temu padł europejski rekord najniższej temperatury tej zimy. W europejskiej części Rosji termometry wskazały -51 stopni Celsjusza. Jednak wróćmy do sytuacji obecnej. Na wschodzie kontynentu wciąż zalega arktyczne, bardzo wychłodzone powietrze. Stąd silne spadki temperatur w regionie. W wielu miejscach europejskiej części Rosji termometry nadal wskazują nocami mróz przekraczający -30 stopni Celsjusza. Jednak to nie ze wschodu dotrze tym razem ochłodzenie do Polski. Spójrzmy na animację anomalii temperatury nad Europą. powierzchnia izobaryczna 850 hPa.

Silniejsze ochłodzenie nadciągnie do Polski 5 marca

Na powyższej animacji (źródło-model wxcharts.com) doskonale widać jak przemieszczać będą się masy powietrza na Europą w najbliższych dniach. Widać jak od 4 marca z północny kontynentu do kraju spływać zacznie arktyczna zimna masa powietrza przynosząc mróz w kraju. Największych spadków temperatur spodziewać możemy się w okresie od 5 do 10 marca. Nie będzie to mróz siarczysty. Lokalnie, w górach i na obszarach podgórskich mróz może osiągać wartości dwucyfrowe.

Mróz w Polsce w nocy 6-7 marca

Na pozostałym obszarze spadki temperatury nie będą duże, choć warte zaznaczenia jest, że mróz obejmie również zachód kraju. Najchłodniej będzie oczywiście nocami. W dzień mróz będzie ustępował, by wieczorem temperatura w Polsce znów spadała poniżej zera. Pomimo coraz krótszego terminu prognozy nadal obserwujemy znaczne rozbieżności w wyliczeniach modeli co do siły i czasu trwania mrozu w naszym regionie.

Analizując dane europejskiego modelu ECMWF wydaje się, że marcowy incydent z mrozem w Polsce potrwa zaledwie 3-4 doby po czym zrobi się ciepło. jednak GFS widzi w naszym regionie dwie, trzy fale spływu arktycznego powietrza. Jeśli prognoza wyliczana przez światowy GFS potwierdziłaby się oznaczałoby to, że nadchodzące ochłodzenie nie będzie jeszcze ostatnim w marcu. Taki scenariusz widać na powyższej animacji. Mróz pojawia się nad Polską nie tylko 5 marca. Silniejszy spływ chłodu wg. GFS nastąpi również około 10, a także w połowie miesiąca. Zwłaszcza ten ostatni incydent byłby ciekawy, jeśli by się sprawdził. tym bardziej, że model widzi również głęboki niż baryczny blisko Polski. Mogło by to oznaczać prawdziwy atak zimy w marcu z ujemna temperaturą i śniegiem. Jednak na chwilę obecną skupiamy się na tym co przed nami w najbliższych dniach i nocach. Pewnym jest, że nadciąga ochłodzenie i mróz na większym obszarze kraju.

Pragniemy zaprosić Was do naszej prognozy długoterminowej na cały marzec dla Polski. W prognozie opisaliśmy dokładnie jak pogodę w kraju w rozpoczynającym się miesiącu widzą poszczególne model długoterminowe. Wpis z prognozą długoterminową na marzec znajduje się w tym miejscu.