Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 13/14 lutego 2021. Opady śniegu i mniejszy mróz w Polsce

W nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrami nad Niemcami i Norwegią. Z północy i północnego-zachodu napływać będzie chłodna masa powietrza. W środkowej troposferze dominować ma zatoka wypełniona arktycznym chłodem.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.02.2021, 00 UTC

Pogoda na noc 13/14 lutego 2021. Sytuacja synoptyczna na noc dla Polski.

W środkowej troposferze dominować ma w dalszym ciągu zatoka wypełniona arktycznym powietrzem. co skutkować będzie miejscowym rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus z przelotnymi opadami śniegu. Burze śnieżne nie powinny jednak wystąpić ze względu na słabą rozbudowę pionową spowodowaną m.in wyraźną inwersją wyżową.

Zatoka wypełniona arktycznym chłodem w naszej części Europy

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 14.02.2021, 00 UTC. Grafika ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy poziomów izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 14 lutego 2021, 00 UTC

Pogoda. Noc pogodna w północnej części kraju, na pozostałym obszarze Polski możliwe opady śniegu

Podczas nadchodzącej nocy pogodnie głównie w północnej części kraju. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite. W wielu miejscach wystąpią opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. W związku z tym prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej do 1-5 cm, a w górach i na obszarach podgórskich do 5-15 cm. Na skutek opadów śniegu w wielu regionach kraju na drogach może być ślisko.

Prognoza zachmurzenia, natężenia i rodzaju opadów w nocy z soboty na niedzielę na obszarze Polski.

Śnieg w nocy
Śnieg w nocy, model SWISS
Zimowe opady Polska

Termometry pokażą od -10°C do -5°C w centrum kraju, chłodniej jedynie w Karpatach i na Podhalu do -17°C/-15°C. Niskie wartości również na południowym-zachodzie do -16°C/-13°C. Na zachodzie termometry pokażą od -9°C do -5°C. Na wschodzie na ogół od -8°C do -5°C. Cieplej na północy i północnym-wschodzie oraz północnym-zachodzie od -6°C do 0°C, a nad samym morzem do 1°C.

Temperatura minimalna Polska

Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północnego-zachodu, w porywach maksymalnie do 20-30 km/h. Podsumowując, czeka nas dość dynamiczna noc w pogodzie nad Polską. Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz