Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Najniższa temperatura na północnym-wschodzie. Zobacz, jak silny był mróz w nocy

Siarczysty mróz

Za nami kolejna bardzo zimna doba w Polsce. Słupki rtęci w nocy poszybowały w dół. Już wczoraj na wieczór pisaliśmy o dużych spadkach temperatury na północy kraju.

Najniższa temperatura godzinowa w nocy z 17/18 stycznia 2021z Dane: Monitor IMGW, autor mapy J. Lewandowski.

Ja sam w nocnej prognozie pogody zastanawiałem się, czy temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek spadnie do -30 stopni. Wiele wskazuje jednak, że tak się nie stało. Mamy dane pomiarowe z oficjalnych stacji meteorologicznych na godziny poranne. Mróz w Polsce był siarczysty, jednak nie tak potężny jak mogłoby się wydawać jeszcze wieczorem, obserwując szybki spadek temperatury na północnym wschodzie kraju. Silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła zablokowało zachmurzenie niskie, które nasunęło się w drugiej części nocy.

Dane pomiarowe na godziny poranne w poniedziałek według IMGW-PIB

Mróz -26 stopni w Suwałkach

Wszystko wskazuje na to, że polskim biegunem zimna ostatniej nocy i poranka zostały Suwałki. Termometry w Suwałkach pokazały -26,1 stopnia Celsjusza w godzinach porannych. To już jest mróz siarczysty. Poniżej tabela 10 miejsc w Polsce, gdzie odnotowano najniższe temperatury ubiegłej nocy.

Mróz w nocy w Polsce

Widać, że to kolejna noc gdzie w TOP10 miejsc z najniższą temperaturą dominują miejscowości z Podlasia, Warmii i Mazur. Drugim, najzimniejszym miejscem ubiegłej nocy był Białystok, gdzie temperatura w nocy spadła do -25.2 stopnia. Kolejne miejsca z największym mrozem do Ostrołęka, Kętrzyn i Siedlce, czyli również Polska północno wschodnia. W kolejnych godzinach ponownie zweryfikujemy dane pomiarowe z oficjalnych stacji IMGW-PIB.

Mróz poniżej -20 również w Polsce centralnej i wschodniej

Szóstym najzimniejszym miejscem w kraju jest Łódź. Widać, że arktyczne masy powietrza spłynęły aż do centrum kraju. Termometry w Łodzi wskazywały w pewnym momencie -22,4 stopnia. Poniżej -20 również w Mławie, czy Terespolu.

Aktualny mróz w Polsce

Na grafice prezentującej aktualną temperaturę w Polsce widać doskonale, że nadal bardzo duży mróz panuje na północnym wschodzie kraju. Mróz sięga tam nadal do -24 stopni. Ujemne temperatury nadal panują w całek Polsce. Nawet na zachodzie, gdzie jest najcieplej, mróz sięga nawet -10 stopni. W godzinach popołudniowych do Polski zachodniej wkroczy front atmosferyczny niosąc opady i ocieplenie. Więcej pisałem o tym w porannej prognozie pogody na poniedziałek 18 stycznia, która dostępna jest poniżej.

Poniżej zanotowana temperatura przy gruncie na wybranych stacjach IMGW-PIB.