Pogoda. Siarczysty mróz na północnym-wschodzie Polski. Już -23,4°C w Gołdapi

Pogoda. Nie ulega wątpliwości, że noc z niedzieli na poniedziałek będzie najchłodniejsza od początku zimy. Temperatura na północnym-wschodzie obniżyć może się ponownie poniżej -30°C przy gruncie, a na wysokości 2 metrów może miejscami zbliżyć się do tej wartości.

Ubiegła noc była mroźna. Najniższe wartości odnotowano na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, jak i też Podlasiu. Silny mróz panował również w innych rejonach naszego kraju. Najmniejszy był na zachodzie i krańcach południowo-wschodnich.

Najniższa temperatura godzinowa w nocy z 16/17 stycznia 2021. Dane: Monitor IMGW, opracowanie J. Lewandowski.

Minimalne wartości zanotowane przy gruncie w niedzielę nad ranem na stacjach IMGW-PIB.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na silne spadki temperatury jest brak chmur niskich, co skutkuje silnym radiacyjnym wypromieniowaniem ciepła w przestrzeń kosmiczną. Istotny jest również słaby wiatr oraz adwekcja mroźnej masy powietrza o cechach arktyczno-kontynentalnych. Nie bez znaczenia jest także długa styczniowa noc. Najniższe wartości notujemy przeważnie w takich sytuacjach nad ranem, gdy nie występuje zachmurzenie piętra niskiego powodujące hamowaniem spadków temperatury.

https://www.facebook.com/synoptyka/posts/5024917477581442

Dane pomiarowe ze stacji IMGW położonej w Gołdapi (woj. warminsko-mazurskie) wskazują, że temperatura na wysokości 2 m.n.p.g obniżyła się o godzinie 16 w niedzielę do -23,4°C. W ciągu godziny nastąpił spadek o 3 stopnie. Spodziewamy się dalszego spadku temperatury w tych rejonie kraju, a nad ranem temperatura zbliżyć może się do -30°C na wysokości klatki meteorologicznej.

Dane pomiarowe z godziny 16 czasu lokalnego bez uwzględnienia stacji w Gołdapi, gdzie obserwowany jest największy spadek temperatury na obszarze Polski.

W godzinach porannych w poniedziałek największe spadki temperatury są prognozowane na północnym-wschodzie i częściowo wschodzie. Również na północy, południu i na zachodzie panować będzie większym mróz. Miejscami radiacyjne wypromieniowanie ciepła będzie hamowane przez utrzymujące się podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus, dlatego wartości minimalne prognozowane przez modele mogą być znacznie zaniżone w wielu miejscach Polski. Jutro przekonamy się, jak niskie wartości wystąpiły w kraju.

EDIT: 18:15. Najnowsze dane pomiarowe z godziny 17:00 wskazują na dalszy spadek temperatury w północnej połowie Polski, czemu sprzyja brak chmur i słaby wiatr. W ciągu godziny temperatura na stacji w Gołdapi obniżyła się o 2,1°C i wynosi na wysokości 2 metrów n.p.g -25,5°C.

Prognozowane minimalne wartości dla wysokości 2 metrów na godziny poranne w poniedziałek według modelu niemieckiego ICON. Na północnym-wschodzie, a zwłaszcza na Mazurach wartości mogą być o kilka stopni niższe.

Nadchodzi wyraźne ocieplenie, które odczujemy w trzeciej dekadzie stycznia w całym kraju, o czym więcej piszemy tutaj.