16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Blisko 27 stopni mrozu w Polsce. Sprawdź gdzie było najchłodniej. Mróz będzie jeszcze większy

Silny mróz w nocy w Polsce

Za nami bardzo mroźna noc w Polsce. Najchłodniejsza od marca 2018. Temperatura w Polsce w wielu miejscach spadła poniżej -20 stopni. Sprawdzamy gdzie ubiegłej nocy mróz był w Polsce największy.

Silny mróz w Polsce

Zacznijmy od miejsc, gdzie mróz osiągnął -20 stopni i więcej. Zdecydowanie najchłodniej dzisiejszej nocy było w Kętrzynie. W tej położonej nieopodal Giżycka miejscowości stacja meteorologiczna zanotowała -24.9°C. W okolicy z pewnością temperatura spadła poniżej -25 stopni mrozu. Niewiele cieplej było w pozostałych regionach, Warmii, Mazur i Podlasia, czyli tam gdzie prognozowany mróz w nocy miał być największy. Poniżej -20 stopni termometry wskazały również w Suwałkach, Białymstoku, Mikołajkach, czy Olsztynie. Ciekawostką jest, że dane pochodzące z Monitora IMGW pokazują jeszcze niższą wartość temperatury. Wg. poniższej mapy najniższa temperatura w nocy to -26.8°C odnotowane w Gołdapii na północno-wschodnim krańcu Polski.

Największy mróz w Polsce

Mróz w Polsce

Poniżej -15 stopni było w nocy w powyższych miejscowościach. Pamiętajmy, że dane te pochodzą z oficjalnych stacji meteorologicznych. W ich okolicach mróz mógł być w nocy większy. Widać, że bardzo zimno w nocy było również w górach. Stacja na Kasprowym Wierchu wskazała temperaturę -18.6°C. Dużą ciekawostką jest temperatura w Kaliszu. Jak widać, “jęzor mrozu” sięgnął aż na zachód kraju. We wspomnianym Kaliszu mróz osiągnął -16.3 stopni Celsjusza.

Mróźna noc nad Polską

Również dwucyfrowe wartości mrozu wskazały termometry w wielu większych miastach Polski. Temperatura w nocy w Warszawie to -13.6°C. Stacja w Poznaniu zanotowała -12.1°C. Chłodniej było w Lublinie i Krakowie, gdzie termometry wskazały w okolicach -13 stopni.

Jeszcze niższe wartości zanotowano przy gruncie, co widać na tabeli poniżej.

Przypominamy, że nadchodząca noc z niedzieli na poniedziałek może być jeszcze chłodniejsza w Polsce. Są realne szanse na lokalne spadki temperatury do -30 stopni. Więcej o tym piszemy w poniższym wpisie. Przypominamy również, że aktualną temperaturę w Polsce sprawdzać można w tym miejscu.