Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Luty 2021 przyniesie siarczysty mróz w Polsce. Winne zmiany w wirze polarnym

Zima w lutym 2021 nie odpuszcza

Długoterminowe prognozy pogody są zgodne. Luty 2021 przyniesie falę siarczystego mrozu

Początek 2021 roku przyniósł w Polsce nie widzianą od kilku lat zimę. Do kraju nadeszły opady śniegu. W połowie stycznia 2021 do Polski wkroczyła fala siarczystych mrozów. Wiele portali o „bestii ze wschodu” jeszcze w grudniu, tymczasem spływ arktycznych, chłodnych mas powietrza przyniósł silne mrozy w drugiej połowie pierwszego miesiąca w roku. Temperatury w Polsce spadły do nawet -28 stopni.

Silny mróz w Polsce

Kolejne dni przyniosły odwilż, śnieg stopniał w całej zachodniej połowie kraju. Na wschodzie za to 25 stycznia przeszła silna śnieżyca przynosząc przyrost pokrywy śnieżnej o kilkadziesiąt centymetrów. Końcówka stycznia znów zapowiada się zimowo, gdyż w ostatni weekend miesiąca nad Polską przejdą kolejne, intensywne opady śniegu.

Luty 2021 to kontynuacja zimowej aury w Polsce

Analizując dane prognoz długoterminowych dla Polski widać jasno, że w lutym utrzyma się trend ujemnej anomalii temperatury. Oznacza to, że w Polsce będzie chłodniej niż w analogicznych okresach lat 1984-2009.

Niskie temperatury w lutym

Od Grenlandii po Skandynawię w lutym rozbuduje się silny wał wyżowy. jednak na pogodę w Polsce wpływać będzie głównie rozległa zatoka niżowa z południa Europy. Nie wykluczone jest, że Polska w lutym będzie nękana kolejnymi niżami o charakterze śródziemnomorskim. Są to zazwyczaj bardzo wydaje opadowo ośrodki. Luty przynieść może więc w Polsce kolejne śnieżyce i przyrost pokrywy śnieżnej. Oczywiście za wcześnie jest, by wskazywać dokładny czas i regiony wystąpienia silniejszych incydentów zimowych. We wpisie tym piszemy jedynie o trendzie, który mówi jasno, że zima zostanie z nami w Polsce na dłużej. Przyglądając się jednak długoterminowej prognozie pogody opartej o model CFS widać, że czeka nas dość wilgotny luty w Polsce południowej i południowo wschodniej.

Opady śniegu w Polsce w lutym

Mróz w lutym nie odpuści. Duże spadki temperatury w Polsce

Wiele wskazuje na to, że pierwsze część lutego, podobnie jak końcówka stycznia upłynie w pogodzie pod znakiem zachodniej cyrkulacji powietrza. Dla Polski oznacza to zawsze kolejne fronty atmosferyczne, dużo opadów, ale i wyższe temperatury. Na wschodzie Polski panował będzie nadal lekki mróz. Na zachodzie nie wykluczona jest dalsza odwilż. Prognozy długoterminowe mówią jednak, że sytuacja ta może zmienić się w drugiej dekadzie lutego 2021. Wtedy to silnej rozbudowie może ulec wyż na północny Europy przynosząc spływ arktycznego powietrza również do Polski. Wszystko zależy od tego jak głęboko do kraju „wleje” się arktyczne powietrze z północny. Jednak dwucyfrowe mrozy na znacznym obszarze Polski są w lutym bardzo prawdopodobne.

Podsumowując, zima w Polsce nie odpuszcza. Przed nami okres z opadami śniegu. Najwięcej opadów śniegu występowało będzie we wschodniej i południowej części kraju. Na przełomie 1 i 2 dekady lutego zrobi się chłodniej i do Polski powrócą siarczyste mrozy. Czy powtórzy się siarczysty mróz jaki występował w Polsce pod koniec stycznia? Na ten moment nie wiemy. Faktem jest, że zima w Polsce nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Aktualna temperatura w Polsce

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk