Pogoda. Uderzy silna śnieżyca, wystąpi silny wiatr oraz mróz w Polsce

Pogoda. W weekend czeka nas silna śnieżyca wędrująca z zachodu na wschód. Związana będzie ona z niewielkim układem niżowym zmierzającym z zachodu na wschód Polski. Dodatkowo niż z systemem frontów atmosferycznych przyniesie silny wiatr po swojej południowej stronie.

Pogoda. Silna śnieżyca przejdzie przez Polskę

Od kilku dni modele sygnalizują przejście niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który powstanie w najbliższych godzinach na froncie polarnym. Niż przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie w weekend.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2021, 12 UTC

Uderzy silna śnieżyca

Strefa opadów o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. Centrum niżu znajdzie się najprawdopodobniej nad południową częścią kraju, a wraz z niżem związany ma być układ frontów atmosferycznych. Na północy kraju w sobotę niewykluczone burze śnieżne związane z „efektem morza”.

Szczególnie intensywne opady zaczną nasuwać się nad południowo-zachodnią i zachodnią część kraju w drugiej części nocy z piątku na sobotę i z biegiem czasu mają przemieszczać się na wschód. Zimowe opady na południowym-zachodzie mają występować już wcześniej.

Pogoda. Opady wielkoskalowe pojawią się nad Polską

Prognozowane ciśnienie, położenie ośrodka niżowego oraz rodzaj i natężenie opadów na sobotni dzień.

Uderzy silna śnieżyca
Uderzy silna śnieżyca

Pod koniec sobotniego dnia opady zaczną stopniowo opuszczać wschodnią część Polski. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 5-10 cm, a miejscami do 12 cm. Szczególnie na południowym-wschodzie i wschodzie oraz częściowo w centrum. Na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko.

Uderzy silna śnieżyca
Uderzy silna śnieżyca

Pogoda. Nastąpi duży przyrost pokrywy śnieżnej

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do końca sobotniego dnia. Najwięcej śniegu zalegać ma na północnym-wschodzie, a najmniej na zachodzie. Duża pokrywa śnieżna również w górach i na północy kraju.

Uderzy silna śnieżyca

Najsilniejsze porywy wiatru powyżej 50-85 km/h wystąpią w południowej części kraju w sobotę, gdzie prognozowany jest największy gradient baryczny po południowej stronie niżu.

Uderzy silna śnieżyca
Uderzy silna śnieżyca

Temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie ujemna. Cieplej będzie jedynie na krańcach południowych oraz zachodzie Polski.

Uderzy silna śnieżyca

Źródło grafik: meteologix.com, wxcharts.com, tropicaltidbits.com. dwd.de