Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Mróz -20°C w Polsce, śnieżyce, a nawet burze śnieżne

Pogoda na przełomie stycznia i lutego będzie dynamiczna. Czekają nas duże opady zimowe, a nawet silny mróz. Największych spadków temperatury spodziewamy się na początku przyszłego miesiąca.

Pogoda. W piątek dużo chmur. Największe opady śniegu w Sudetach

W piątek zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniam, a na południu rozpogodzeniami. Na południu i zachodzie prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 1-5 cm. W Sudetach do 10 cm. Na południowym-zachodzie prawdopodobne są też opady mieszane, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu oraz w woj. lubelskim wystąpią słabe opady śniegu. Spodziewany wzrost pokrywy śnieżnej do 1-3 cm. Na drogach miejscami wystąpi oblodzenie.

Termometry pokażą od -6°C na Suwalszczyźnie do -4°C na Podlasiu. W centrum od -1°C do 0°C. Najcieplej na południowym-zachodzie oraz Pomorzu od 0°C do 1°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z zachodu. a w południowej części kraju z południowego-wschodu, natomiast na północnym-wschodzie z północy. Najsilniejsze porywy w górach do 70-110 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski przez model ICON w drugiej części dnia.

Temperatura w piątek

Pogoda. W sobotę silna śnieżyca przejdzie przez Polskę

W weekend Polska znajdzie się pod wpływem niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, który przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski będzie duże i całkowite, ale miejscami prawdopodobne są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Zwłaszcza na północy. Na północy przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm, tam też możliwe lokalne burze śnieżne. W centrum oraz na południu i wschodzie spadnie do 3-10 cm. Największych opadów zimowych spodziewamy się w górach do 12 cm. Szczególnie dotyczy to rejonu Sudetów. Początkowo w Małopolsce i na Podkarpaciu możliwe są opady mieszane oraz deszczu, a nawet marznące powodujące gdzieniegdzie gołoledź. Możliwe oblodzenie dróg i chodników, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

W godzinach porannych na północnym-wschodzie temperatura wyniesie -12°C. Natomiast w drugiej części dnia na termometrach zobaczymy od -5°C na Podlasiu do -2°C w centrum. Cieplej na południu i krańcach zachodnich do 1°C/4°C. Wiatr będzie wiał przeważnie z północy i północnego-zachodu. Na ogół słaby i umiarkowany, a w południowej części kraju silny i porywisty. Wysoko w górach do 90-120 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części sobotniego dnia.

Temperatura w sobotę

Śnieżyca przesuwać ma się z zachodu na wschód Polski, co dokładnie obrazują poniższe grafiki z modelu SWISS na sobotę.

Opady sobota
Opady sobota 2
Opady sobota 3

Pogoda. W niedzielę dużo pogodnego nieba w Polsce

W ostatni dzień weekendu zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane w kraju. Najwięcej chmur będzie na północy i północnym-wschodzie, gdzie prognozowane są opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej do 1-4 cm. Termometry pokażą od -5°C na Podlasiu przez -4°C w centrum do 0°C na zachodzie. Cieplej jedynie nad samym morzem około 1°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Najsilniejszy na północy do 50 km/h. Przeważnie z południowego-zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski według modelu ICON.

Temperatura niedziela

Pogoda. Początek lutego z niskimi temperaturami

W poniedziałek zachmurzenie będzie najprawdopodobniej duże i całkowite z większymi przejaśnianiami na południu i wschodzie. Niewykluczone są niewielkie opady zimowe. Największe prawdopodobieństwo opadów śniegu ma być w pasie od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny, Śląsk, Małopolskę, Ziemię Świętokrzyską i Podkarpacie. Pogodnego nieba nie powinno zabraknąć na północy kraju. Termometry pokażą -8°C na północnym-wschodzie, cieplej w centrum do -3°C. Wyższe wartości na zachodzie i północy od -4°C do 0°C.

Prognozowana temperatura powietrza, 1 lutego 2021 dla Polski według modelu ECMWF w drugiej części dnia.

Temperatura poniedziałek

We wtorek zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. W wielu miejscach wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północy niewykluczone są jednak rozpogodzenia. Termometry pokażą od -6°C na północnym-wschodzie, w centrum nieco cieplej -4°C, a na Dolnym Śląsku około -1°C. Najwyższe wartości nad samym morzem około 1°C.

Temperatura 2 lutego 2021.

Pogoda. Niskie temperatury na przełomie i lutego. Nie będzie to jednak bestia ze wschodu

Warto wspomnieć o nocnych spadkach temperatury, które szczególnie dotkliwe będą w weekend i na początku przyszłego tygodnia.

Największy mróz w nocy z piątku na sobotę wystąpi we wschodniej połowie kraju, gdzie temperatura może spaść poniżej -10°C.

Temperatura rano 30 stycznia 2021

Na zdecydowanie większym obszarze Polski dwucyfrowy mróz może wystąpić w nocy z soboty na niedzielę oraz w godzinach porannych.

Temperatura 31 stycznia 2021

Największego mrozu spodziewamy jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w godzinach porannych 1 lutego 2021. Wtedy też na południu, centrum i wschodzie temperatura może obniżyć się poniżej -18°C.

Temperatura, 1 lutego 2021

Zimna będzie również noc z poniedziałku na wtorek oraz godziny poranne 2 lutego 2021, lecz obszar dwucyfrowego mrozu ma być mniejszy względem godzin porannych 1 lutego 2021.

Temperatura rano, 2 lutego 2021

Źródło grafik: wxcharts.com, meteologix.com, https://climatereanalyzer.org/