Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na luty 2021. Zima da się we znaki, możliwy większy mróz i burze śnieżne w Polsce


Pogoda na luty 2021. Zima może dać się we znaki, możliwy większy mróz i burze śnieżne. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli klimatycznych na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy.

Niewykluczone, że w lutym nadejdzie na kilka tygodni dłuższa zima. Względem poprzednich aktualizacji modeli nie ma istotnych zmian. Dalej modele podtrzymują okresy z ujemną anomalią temperatury, co zwiększa prawdopodobieństwo chłodnego miesiąca w Polsce.

Na sam początek zerknijmy na prognozę modelu klimatycznego CFS na luty 2021. Poniższa grafika obrazuje anomalię temperatury względem okresu referencyjnego 1984-2009. Przeważający obszar Polski jest w ujemnej anomalii temperatury. Tylko miejscami temperatura ma być w normie klimatycznej i lekko powyżej. Szczególnie na krańcach południowo-wschodnich.

Następnie sprawdzimy anomalię ciśnienie na luty 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Widać wyraźnie, że pogodę kształtować ma przeważnie rozległa zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem, a od Grenlandii aż po Skandynawię może rozciągać się wał wyżowy. Wiele wskazuje, że często w Polsce będzie padać. W chłodniejszych masach powietrza ma być to głównie śnieg i deszcz ze śniegiem. Zdarzą się również opady marznące. Całkiem prawdopodobna wydaje się wędrówka wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich, które przyniosą ataki zimy. Ile ich będzie, nikt na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć, ale intensywne opady śniegu w drugim miesiącu zimowym nie będą niczym nadzwyczajnym. Mogą nawet prowadzić do paraliżów komunikacyjnych. Oprócz niżów z południa, należy spodziewać się okresowego uaktywnienia zachodniego wzorca i wędrówki układów niżowych z zachodu na wschód, przynosząc duży wzrost dynamiki w pogodzie, a nawet odwilże. Okresami na aurę wpłyną stabilne układy wyżowe, sprowadzając bardzo chłodne powietrze ze wschodu i północy.

Teraz przyjrzymy się prognozie anomalii opadów na luty 2021. Będzie ona na ten moment oparta prognozą modelu klimatycznego CFS. W południowej, wschodniej i częściowo centralnej części naszego kraju będzie to miesiąc wilgotny z przekroczoną miesięczną normą opadową. Tak duże sumy opadowe w tej części kraju sugerują wędrówkę niżów znad Morza Śródziemnego, które często przynoszą intensywne opady atmosferyczne. Na pozostałym obszarze Polski ma być to miesiąc w normie opadowej. Analizując różne prognozy można dojść do wniosku, że cyrkulacja zachodnia nie będzie tak wyraźna jak w ubiegłym roku, ale nie pozostanie ona bez wpływu na pogodę w naszych szerokościach geograficznych. Możliwe są nawet burze. Głównie śnieżne w chłodniejszych masach o charakterze arktycznym, a największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na północy oraz na Morzu Bałtyckim.

Następnym krokiem będzie analiza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie. Na pierwszy ogień pójdą prognozy modelu klimatycznego CFS na okres od początku lutego do końca miesiąca. Przy dalszych terminach prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec dużej zmianie. Dlatego nie jest ona w żaden sposób wiążąca.

Na początku nowego miesiąca nie powinny zostać zanotowane bardzo niskie wartości na termometrach w naszej części Europy. Przeważnie temperatura ma być w normie klimatycznej, jak i też powyżej normy, ale ujemne temperatury zdarzą się. Podobnie zresztą będzie z opadami zimowymi.

Sytuacja ta może zmienić się na przełomie 1 i 2 dekady lutego. Wtedy też nad Skandynawią może rozbudować się silny układ wysokiego, który może zablokować cyrkulacje zachodnią. Dodatkowo do Polski ściągnąć powinien z północnego-wschodu, wschodu bardzo zimną masę pochodzenia arktyczno kontynentalnego, bądź polarno kontynetalnego.

Sugerowane ujemne odchylenie temperatury w okresie od 7.02.2021 do 14.02.2021 wskazuje na duże prawdopodobieństwo chłodnego okresu synoptycznego. Niewykluczone, że w tym okresie pojawią się nawet dwucyfrowe mrozy w Polsce.

Teraz przyjrzymy się prawdopodobnym trendom w pogodzie na przełom 2 i 3 dekadę lutego. Prognoza na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym, ale od dłuższego czasu modele sugerują zaleganie chłodnych mas powietrza, które skutkować będą niskimi temperaturami, a także opadami o charakterze zimowym, dlatego anomalia w przedziale tygodniowym może być ujemna.

Model CFS wskazuje, że ostatnia dekada lutego przyniesie ponownie anomalię tygodniową poniżej normy wieloletniej. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia niskich temperatur oraz większych opadów zimowych. Prognoza na tak odległy okres będzie jednak do zweryfikowania w kolejnych tygodniach, gdyż może ulec zmianie.

Teraz przyjrzymy się anomaliom temperatury na poszczególne tygodnie lutego według europejskiego modelu klimatycznego ECMWF.

Początek nowego miesiąca według ECMWF przyniesie temperaturę w normie, a na północy i północnym-wschodzie poniżej normy wieloletniej. Model CFS prognozuje w tym okresie dodatnie odchylenie temperatury.

Przełom 1 i 2 dekady lutego przynieść ma wyraźne ochłodzenie na obszarze Polski. Tak sugerują na ten moment modele CFS i ECMWF. Skala i długość ochłodzenia ze względu na odległy termin nie jest obecnie znana, ale zimne masy powietrza mogą wedrzeć się w tym okresie do naszej części Europy.

Prognoza ECMWF na przełom 2 i 3 dekady lutego jest zbliżona do tego co pokazał nam CFS. Temperatura w tym okresie może być poniżej normy wieloletniej przez dłuższy okres czasu, sugerując nam niskie temperatury, a w sprzyjających warunkach ataki zimy związane np. z niżami znad Morza Śródziemnego.

Dopiero na przełom lutego i marca, model CFS sugeruje temperaturę w normie klimatycznej. Niepewność prognozy na tak odległy okres jest jednak bardzo duża i traktujmy ją jednak orientacyjnie.

PROGNOZA MA CHARAKTER ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC ZMIANIE. PRECYZYJNE PRZEWIDZENIE WARUNKÓW POGODOWYCH Z TAK DUŻYM WYPRZEDZENIEM CZASOWYM NIE JEST MOŻLIWE.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów