Pogoda na 25 stycznia 2021. Uderzenie niżu znad Morza Śródziemnego. Silne śnieżyce i paraliż komunikacyjny w Polsce

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niżowej obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Obejmuje ona przeważający obszar Starego Kontynentu, sięgając aż Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych ma jednak niż „LARS” znad południowej Europy, przynosząc obfite opady śniegu i silny wiatr w naszym kraju. Dziś jego centrum znajdzie się nad zachodnią Ukrainą, kształtując pogodę w Polsce.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.01.2021, 12 UTC

W poniedziałek zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Jedynie na południowym-zachodzie i zachodzie prawdopodobne są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Opady atmosferyczne wystąpić mogą w całym kraju, ale szczególnie intensywne są prognozowane we wschodniej połowie Polski, gdzie pogodę kształtować ma niż z rodowodem śródziemnomorskim, którego centrum w drugiej części dnia znajdzie się nad zachodnią Ukrainą. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm na wschodzie oraz od 10 cm do 25cm na Podkarpaciu. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach możliwe bardzo duże utrudnienia w ruchu drogowym, miejscami wystąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej. Opóźnienia spodziewane są również na kolei.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów dla Polski na poniedziałek według szwajcarskiego modelu numerycznego.

W dzień temperatura maksymalna od -1°C do 3°C, w rejonach podgórskich Karpat około -3°C.

Prognozowane maksymalne wartości na termometrach w poniedziałek według niemieckiego modelu numerycznego.

Wiat przeważnie umiarkowany, okresowo silny powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Powieje przeważnie z zachodu i północnego-zachodu oraz północy, potęgując odczucie chłodu.

Prognozowane porywy wiatru w drugiej części poniedziałkowego dnia. Najsilniej powieje w Karpatach powyżej 70 km/h.

POŁOŻENIE I NATĘŻENIE OPADÓW NA BIEŻĄCO TUTAJ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE