Pogoda. Nadciąga najsilniejsza śnieżyca od lat. Spadnie kilkadziesiąt cm śniegu w Polsce Wschodniej

Od wielu dni modele pogodowe wyliczały możliwość wystąpienia silnej śnieżycy nad Polską. Z każdą aktualizacją modeli sytuacja robi się bardziej stabilna. Śmiało możemy powiedzieć, że w naszym regionie przejdzie następnej doby jedna z najsilniejszych śnieżyc w ostatnich latach.

Niż śródziemnomorski przyniesie potężną śnieżycę na wschodzie

Na poniższej mapie barycznej widać głęboki niż, który wędruje znad Morza Śródziemnego, by o północy z niedzieli na poniedziałek znaleźć się nad Rumunią. W przeciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin niż przemieszczał będzie się na północ w rejon Litwy, tuż za wschodnią granicą Polski.

Głęboki niż przyniesie śnieżyce

Śnieżyca potrwa kilkanaście godzin

Silne opady śniegu wkroczą do Polski południowo wschodniej nad ranem w nocy z niedzieli na poniedziałek. W pierwszej kolejności śnieżyca obejmie Podkarpacie i wschód Małopolski. Kolejne godziny to wędrówka strefy silnych opadów śniegu na północ. W godzinach porannych śnieg intensywnie sypał będzie już również w lubelskim. Piszemy tu o bardzo intensywnych opadach śniegu.

W poniedziałek, w południe już cała Polski Wschodnia objęta zostanie bardzo intensywnymi opadami śniegu. Sypać będzie od Podlasia, przez Lubelszczyznę, po Podkarpaciu i wschód Małopolski. Śnieg sypał będzie aż do nocy z poniedziałku na wtorek. We wtorek rano śnieżyca ograniczy się już wyłącznie do krańców wschodnich i północno wschodnich kraju. Według niektórych modeli granica śnieżycy przebiegać może aż na linii Łomża, Radom, Kraków. W naszej opinii silne opady śniegu nie obejmą regionów aż tak daleko wysuniętych na zachód. Silna śnieżyca ograniczy się do krańców wschodnich kraju.

Silna śnieżyca na wschodzie Polski

Śnieg będzie mokry i ciężki. Możliwe szkody i zniszczenia

Prognozowane na poniedziałek temperatury w Polsce Wschodniej to okolice zera stopni. Oznacza to, że sypiący intensywnie śnieg będzie bardzo mokry i ciężki. Padając intensywnie osiadał będzie na drzewach, dachach i liniach energetycznych. Niestety bardzo prawdopodobne jest, że pod wpływem dużego ciężaru śniegu może dojść do zniszczeń. Połamane gałęzie i konary drzew, a nawet zerwane linie energetyczne, to szkody z którymi muszą liczyć się mieszkańcy Polski Wschodniej w czasie przechodzenia jutrzejszej śnieżycy. Wystąpią bardzo duże utrudnienia w ruchu drogowym, a nawet kolejowym.

Śnieżyca przyniesie opady mokrego śniegu

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu na wschodzie Polski

Śnieg w Polsce Wschodniej będzie padał bardzo intensywnie. W związku z tym prognozowany jest dość duży przyrost pokrywy śnieżnej. Przez kilkanaście godzin trwającego bez przerwy intensywnego opadu lokalnie w Polsce spaść może nawet 40 cm świeżego śniegu. Pokrywa śnieżna nie będzie jednak aż tak wysoka. Wszystko to za sprawą temperatury. Ta nie będzie na tyle niska, by cały padający śnieg był w stanie utrzymać się nie topniejąc. Jednak na Podlasiu i w Bieszczadach pokrywa śnieżna po przejściu śnieżycy może sięgać ponad 30cm (wg. modelu ECMWF). Duży przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 30-40 cm możliwy również w górach i na obszarach podgórskich, gdzie kluczowe będzie wspomaganie orograficzne.

Potężne ilości śniegu spadną w Polsce Wschodniej

Podsumowując, nadchodzące kilkadziesiąt godzin przyniesie bardzo złą pogodę w Polsce Wschodniej. Śnieżyca nadciągnie już w drugiej części nocy nad Podkarpacie i Małopolskę i sypać będzie aż do nocy z poniedziałku na wtorek. Związana z niżem śródziemnomorskim śnieżyca przyniesie kilkadziesiąt centymetrów mokrego, ciężkiego śniegu. Tak silne opady śniegu będą powodować szkody. Przypominamy, że bieżące położenia opadów śniegu śledzić można w zakładce radarowej dostępnej pod linkiem poniżej.