24 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nadciąga zimowa apokalipsa. Polska zostanie zasypana śniegiem

Atak zimy w Polsce. Potężne śnieżyce

Weekend upływa pod znakiem opadów deszczu na wschodzie i śnieżyc w zachodniej części kraju. Temperatury są dodatnie, więc padający na zachodzie śnieg nie utrzymuje się i nie tworzy większej pokrywy śnieżnej. Śnieżyce w zachodniej części Polski opisujemy w dzisiejszej prognozie pogody na niedzielę 24 stycznia. Sytuacja zacznie zmieniać się w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Nad Polską wschodnią zrobi się chłodnie, a śnieżny niż z nad Morza Śródziemnego przyniesie potężną śnieżycę.

Poniedziałek przyniesie atak zimy na wschodzie Polski

Śnieżny niż niosący silne śnieżyce i atak zimy na wschodzie wkroczy do kraju w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Już od świtu z silnymi opadami śniegu zmagali się będą mieszkańcy Podkarpacia i częściowo Małopolski.

Opady śniegu w Polsce

Śnieżyca w bardzo szybkim tempie obejmowała będzie kolejne regiony Polski wschodniej. Opady śniegu lokalnie będą bardzo intensywne. Spaść może nawet kilka centymetrów śniegu w godzinę. Tak silne opady mokrego, ciężkiego śniegu mogą powodować szkody.

Śnieżyca może powodować szkody w Polsce

Niż śródziemnomorski, który będzie sprawcą silnego załamania pogody na wschodzie będzie bardzo zasobny w wilgoć. Co za tym idzie chmury śnieżne, które nadciągną jutro na wschód kraju przyniosą bardzo intensywne opady śniegu. Śnieg będzie mokry i ciężki. Nie wykluczone więc, że intensywne opady śniegu w Polsce wschodniej będą powodowały szkody. Dużym zagrożeniem ciężki śnieg może być przede wszystkim dla linii wysokiego napięcia oraz drzew. Te pod ciężarem mokrego śniegu mogą się łamać, a przeciążone linie wysokiego napięcia w najgorszym wypadku mogą doprowadzać do uszkodzenia słupów wysokiego napięcia i awarii.

Potężna śnieżyca na wschodzie potrwa cały poniedziałek

Z każdą kolejną godziną poniedziałku śnieżny niż obejmował będzie kolejne regiony Polski wschodniej. Jeszcze przed południem śnieżyca obejmie pas od Małopolski po południowe Podlasie.

Śnieg we wschodniej Polski padał będzie od świtu do późnych godzin wieczornych w poniedziałek. Szacuje się, że przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce wschodniej może przez dobę wynieść nawet do 20-30 centymetrów świeżego puchu. Najwięcej śniegu spadnie na wschodzie i południu Podlasia oraz w pasie wschodniej Lubelszczyzny.

Śnieżyca we wschodniej Polsce

Dokładna trajektoria śnieżycy jeszcze nie znana

To że głęboki niż śródziemnomorski przyniesie potężne śnieżyce w naszym regionie jest już pewne. Niepewne natomiast jest, jaką dokładnie trasą przejdą najsilniejsze śnieżyce. Modele przesuwają trasę śnieżycy raz na wschód, raz na zachód. Niektóre z nich nadal “wyrzucają” największe opady śniegu poza naszą wschodnią granicę. Wieczorem z pewnością będziemy wiedzieli więcej. Przygotujemy wpis o jutrzejszej śnieżycy w Polsce na podstawie świeżych wyliczeń modeli. Wtedy to wiedzieli będziemy jeszcze więcej. Na chwilę obecną jedno jest wiadome. Dziś śnieg sypnie w zachodniej i centralnej Polsce. Jutro natomiast, jeśli prognozy się sprawdzą, na wschodzie Polski czeka nas prawdziwa, śnieżna apokalipsa.