Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Uderzy kolejna śnieżyca. Spadnie 10 cm śniegu w Polsce

W niedzielę sytuacja synoptyczna nie ulegnie dużej zmianie. Dalej pogodę kształtować ma rozległa zatoka niżowa obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Obejmuje obecnie przeważający obszar Europy i Morza Śródziemnego. Będziemy w strefie falującego frontu atmosferycznego, który przebiegać ma z północy na południu i stopniowo przesuwać się na wschód, wypierając cieplejsze powietrze. Wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielki niż, jaki przyniesie opady deszczu, mieszane i śniegu. Przed frontem zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze polarnomorskie, natomiast tuż za nim chłodniejsze również polarne z północnego-zachodu.

Sytuacja baryczna na dzień 24.01.2021, 12 UTC

W niedzielę najcieplej będzie na południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie przed frontem zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze. Termometry w tej części kraju pokażą 8°C/9°C. Na pozostałym obszarze przeważnie od 0°C do 4°C.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia w niedzielę według niemieckiego modelu numerycznego ICON. Widoczny podział na cieplejszy wschód, południowy-wschód i chłodniejszy pozostały obszar Polski.

Nad ranem w niedzielę opady śniegu zaczną nasuwać się nad Opolszczyznę i Dolny Śląsk, następnie przesuną nad Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Kujawy oraz Pomorze w drugiej części dnia. Niewykluczone są również obfite mokrego śniegu o charakterze wielkoskalowym na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Na wymienionym obszarze prawdopodobny przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm, co może skutkować utrudnieniami w ruchu drogowym. Na drogach zrobi się ślisko. We wschodniej połowie kraju ma być to deszcz, gdyż zalegać ma tam jeszcze cieplejsze powietrze.

Jeszcze groźniejsze są prognozy na poniedziałek, gdy przez wschodnią połowę kraju może przejść śnieżyca związana z niżem znad Morza Śródziemnego. Wtedy też prawdopodobny będzie przyrost pokrywy śnieżnej o 20-40 cm, w połączeniu z silnym wiatrem powyżej 50-60 km/h. Wstępne informacje o silnym załamaniu pogody, które może spowodować m.in duże utrudnienia w ruchu drogowym oraz lokalne przerwy w dostawach prądu są dostępne tutaj.

Aktualna temperatura w Polsce