Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny atak zimy w Polsce. Ile potrwa śnieżyca i ile śniegu spadnie?

Śnieżyca w Polsce

Zgodnie z prognozami blisko Polski przemieszcza się głęboki niż. W związku z tym nad Polskę Wschodnią nasunęła się bardzo silna strefa opadów śniegu. To może być najbardziej intensywna śnieżyca od kilku lat w Polsce.

Śnieżyca nad Polską

Obecnie (6:40 rano) śnieżyca dopiero nadciąga do Polski wschodniej. Silne opady śniegu występują o poranku na Podkarpaciu i na południu lubelskiego. Z każdą godziną opady śniegu obejmowały będą dalsze obszary na północ i północny wschód. W przeciągu półtorej godziny śnieżyca obejmie całą Lubelszczyznę. Śnieg w kolejnych godzinach padał będzie również na Podlasiu i południowym wschodzie Mazowsza.

Śnieżyca nad Polską potrwa dobę

Opady śniegu w Polsce

Powyższy obraz to pochodząca z modelu SWISS-HD prognoza opadów śniegu na wczesne popołudnie dla Polski. Widać tutaj, że intensywna śnieżyca obejmie do tego czasu obszar Podlasia, wschodniego Mazowsza, części Ziemi Świętokrzyskiej, a także całą Lubelszczyznę i Podkarpacie. Śnieg sypał będzie dziś również na wschodzie Małopolski.

Śnieżyca w poniedziałek wieczór

Powyższa mapa to prognoza opadów śniegu na poniedziałek wieczór. Widać, że opady śniegu we wschodniej części kraju trwały będą nadal. W poniedziałek wieczorem najbardziej intensywne opady występowały będą na Podlasiu i wschodzie Mazowsza. Śnieżyca na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej straci nieco na intensywności, jednak przyrost pokrywy śnieżnej nadal będzie postępował w tych regionach.

Śnieżyca potrwa niemal dobę

Powyższa grafika to już prognoza opadów na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek. Widzimy, że intensywne opady śniegu na wschodzie nadal będą występowały. Oznacza to, że śnieżyca w Polsce Wschodniej trwać może nawet dobę. Będzie to doba bardzo intensywnych, ciągłych opadów śniegu.

Ile śniegu spadnie w Polsce?

Tak intensywna śnieżyca w Polsce Wschodniej przyniesie z pewnością spory przyrost pokrywy śnieżnej. Temperatura na wschodzie Polski o poranku waha się w okolicach -1 stopnia, więc śnieg powinien utrzymywać się tworząc coraz większą pokrywę śnieżną.

Pokrywa śnieżna w Polsce

Szacuje się, że w skutek silnych opadów śniegu w Polsce wschodniej, lokalnie pokrywa śnieżna we wtorek wynosić może nawet ponad 20 cm. W Bieszczadach śniegu spadnie jeszcze więcej. Pamiętajmy, że dzisiejsza śnieżyca niesie mokry, ciężki śnieg. W związku z tym niewykluczone jest, że ciężki śnieg może łamać konary drzew. Miejmy nadzieje, że mokry, ciężki śnieg nie doprowadzi dziś do większych awarii sieci elektrycznej na wschodzie kraju. Zalecamy dziś szczególną ostrożność na drogach Polski Wschodniej i częściowo centralnej. Śnieżyca znacznie utrudni warunki drogowe. Aktualne położenia opadów śniegu śledzić można tutaj. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą prognozą długoterminową na 16 dni dla Polski.