12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Mróz wycofuje się z kraju. Odwilż zmierza na wschód Polski

Pogoda. Zapowiadane od kilku dni ocieplenie stało się faktem. Już we wtorek termometry pokazały na zachodzie i miejscami południe dodatnie wartości. W środę kontynuowany jest pochód cieplejszego powietrza polarnomorskiego za frontem ciepłym.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.01.2021, 12 UTC

Skale ocieplenia bardzo dobrze obrazuje mapa, która ukazuje nam zanotowane wartości na termometrach w Europie oraz na obszarach przyległych. Największy mróz obserwowany jest na wschód od Polski, a w naszym kraju utrzymuje się podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

W naszym kraju o godzinie 11 czasu lokalnego największy mróz panował na polskim biegunie zimna, około zera termometry pokazały na wschodzie. Dodatnie wartości na termometrach już w centrum, na południu i zachodzie. W Legnicy przy silnej adwekcji z południowego-zachodu temperatura wzrosła do 7,5°C, nieco chłodniej w Jeleniej Górze 6,5°C.

Miejscami obserwowane są opady marznące. Szczególnie na Warmii i Mazurach, miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie. W drugiej części dnia opady te wyjdą poza nasze granice państwowe.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów dla Polski na kolejne godziny.

W drugiej części dnia ujemna temperatura utrzyma się tylko w szczytowych partiach polskich gór oraz na krańcach północno-wschodnich. Na pozostałym obszarze Polski na termometrach zobaczymy wartości powyżej zera. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie. Nawet 8-9 stopni.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów i chmur