19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężne opady śniegu w Polsce i Europie. 43 cm śniegu na Podlasiu

Silne opady śniegu w Polsce

Atak zimy w wielu regionach Europy. Przeszły śnieżyce

Tak pięknej i śnieżnej zimy w Polsce nie było od lat. Sobota przyniosła w kraju kolejną śnieżycę. Strefa intensywnych opadów śniegu przesuwała się z zachodu na wschód przynosząc przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów na południowym wschodzie kraju.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej, 31 stycznia 2021 według ECMWF. Wartości na północnym-wschodzie są przeszacowane.

Silne opady śniegu

Były to kolejne w tym miesiącu śnieżyce, które przyniosły potężną dawkę śniegu na wschodzie kraju. Warto zauważyć, że w całym pasie Polski Wschodniej pokrywa śnieżna przekracza 30 cm. Zdecydowanie najwięcej śniegu leży Podlasiu. W okolicach Białegostoku zalega ponad 40 cm białego puchu. Nie tylko Polska w regionie zasypana została śniegiem.

Wysokość pokrywy śnieżnej na godziny poranne w niedzielę, 31 stycznia 2021 na obszarze Polski.

wysokość pokrywy śnieżnej

Powyższe zdjęcie pochodzie z Litwy, której mieszkańcy również zmagają się z silnymi śnieżycami. Na Litwie, czy Białorusi są miejsca, w których zalega ponad metr śniegu. Nie piszemy oczywiście o śnieżnych zaspach, tylko o pomiarze wysokości pokrywy śnieżnej wykonanym na płaskiej powierzchni. Służby drogowe non stop walczą z wywożeniem nadmiaru śniegu z dróg i miast.

Śnieg sypał nie tylko w regionie. Śnieżyce w całej Europie

Fronty przynoszą śnieg w Europie

System frontów atmosferycznych rozciąga się obecnie niemal przez całą Europę. Co za tym idzie mieszkańcy kontynentu zmagają się z opadami. W związku z tym, że chłodne powietrze spływa aż w region Bałkanów to chmury przynoszą opady śniegu. Tak też działo się w ten weekend choćby na Bałkanach. Silne śnieżyce pozostawiły po sobie choćby tak piękne widoki.

Zdjęcie pochodzi z Chorwacji, ale śnieg spadł choćby w Słowenii, Kosowie, czy Czarnogórze. Tam również opady śniegu były intensywne. Silne śnieżyce nadal prognozowane są na południe od Polski. Nasz kraj dostanie się na kilkadziesiąt godzin pod wpływ wyżu. Zrobi się chłodniej, mróz lokalnie może być w Polsce siarczysty. Na chwilę obecną cieszmy się piękną zimą jaką dane jest nam obserwować za oknami. Tak bajkowe widoki nie zdarzają się podczas ostatnich zim zbyt często.