Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Mróz -20°C na początku lutego 2021 w Polsce, potem krótka odwilż

Prognozy numeryczne od kilku dni wskazują, że największe spadki temperatury w trzeciej dekadzie stycznia wystąpią na południu, częściowo centrum i wschodzie, północnym-wschodzie. Zimny ma być również początek lutego, następnie na kilka dni nadejdzie ocieplenie, ale silny mróz może wrócić jeszcze w pierwszej dekadzie miesiąca.

Wyraźne ochłodzenie postąpi w najbliższych godzinach za układem niżowym “OLAF”, który dziś przemieszcza się z zachodu na wschód, przynosząc większe opady zimowe. Więcej o sobotnim “ataku zimy” piszemy tutaj.

Pogoda. Chłodna noc z piątku na sobotę

Już podczas ubiegłej nocy spadki temperatury były miejscami większe, niż sugerowały to wiodące modele numeryczne. Najchłodniej było na stacji IMGW-PIB w Białymstoku, gdzie odnotowano -14,2°C. Dużemu spadkowi temperatury sprzyjał brak wiatru i rozpogodzenia, które skutkuje w takich sytuacjach silnym radiacyjnym wypromieniowaniem ciepła.

Dane pomiarowe za ubiegłą noc, które przedstawiają najniższe wartości zanotowane na 70 oficjalnych stacjach IMGW położonych w Polsce.

Najniższe wartości na termometrach w nocy z 29/30 stycznia 2021

Podczas nadchodzącej nocy w wielu miejscach wystąpić mogą spadki temperatury do dwucyfrowych wartości.

Temperatura 31 stycznia 2021 o poranku

Pogoda. Szczególnie zimna noc z niedzieli na poniedziałek

Jednak jeszcze chłodniejsza będzie noc z niedzieli na poniedziałek. Spadki temperatury zależne będą od wielkości rozpogodzeń, siły wiatru oraz skali adwekcji chłodnego powietrza. Niewykluczone, że miejscami temperatura obniży się poniżej -20°C na początku lutego.

Temperatura 1 lutego 2021

Pogoda. Odwilż wkroczy do kraju drugiego lutego

Następnie drugiego lutego odwilż obejmie spory obszar kraju i potrwa kilka dni, ale dalej utrzyma się podział na chłodną północ i cieplejsze południe. Będą przechodzić układy niżowe wraz z frontami, które przyniosą śnieg i deszcz ze śniegiem oraz opady marznące, jak i też w cieplejszych masach deszcz.

Temperatura 2 lutego 2021
Temperatura 3 lutego 2021

Pogoda. Silny mróz ponownie zaatakuje w pierwszej dekadzie lutego

Coraz więcej modeli wskazuje, że w pierwszej dekadzie lutego zimne masy powietrza dadzą o sobie znać. Szczególnie dotyczy to okresu od 7.02.2021 do 10.02.2021. Skala i długość ochłodzenia oraz obszar najniższych temperatur może ulec jeszcze zmianie, mając na uwadze odległy termin, ale ponownie prognozowane są mrozy poniżej -20°C na nizinach.

Temperatura 8 lutego 2021
Temperatura 9 lutego 2021

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: ogimet,com, wxcharts.com, meteologix.com