Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna śnieżyca zmierza na wschód kraju. Pada też marznący deszcz w Polsce

Zgodnie z prognozami przez Polskę przemieszcza się z zachodu na wschód niewielki, wtórny ośrodek niżowy o imieniu “OLAF” wraz z systemem frontów atmosferycznych. W południowej części kraju pada głównie deszcz marznący i deszcz, a na pozostałym obszarze śnieg.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna 30 stycznia 2021

Pogoda. Opady wielkoskalowe nad Polską, efekt morza na północy

Strefa opadów o charakterze wielkoskalowym zmierza z zachodu na wschód. Natężenie jest przeważnie umiarkowane, okresowo silne. Na północy kraju obserwowane są opady konwekcyjne związane z bałtyckim efektem morza.

Opady po godzinie 10 nad Polską

Pogoda. Napływ cieplejszego powietrza nad południowe krańce Polski

Na dużą uwagę zasługuje obszar dodatniej temperatury w południowej części kraju. Przejściowo obserwuje się na południu opady marznące powodujące gołoledź. Tak jest np. w Małopolsce.

Dane pomiarowe z godziny 9 czasu lokalnego w sobotę

Temperatura o godzinie 9

Pogoda. Opady marznące i deszczu w południowej części kraju

Od dłuższego czasu na stacji lotniskowej IMGW-PIB w Krakowie obserwuje się występowanie opadów marznących powodujących gołoledź.

Dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB Kraków-Balice

Pogoda. Śnieżyca zmierza na wschód Polski

W kolejnych godzinach strefa opadów o charakterze wielkoskalowym zmierzać ma na wschód Polski. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach do 5-10 cm, co może miejscami spowodować utrudnienia w ruchu drogowym oraz zwiększyć śliskość chodników i dróg.

Opady śniegu zmierzają na wschód
Zimowe opady
Zimowe opady 3

Tuż po przejściu niżu napłynie chłodniejsze powietrze do całego kraju. Nadchodząca noc może przynieść większe spadki temperatury, a szczególnie chłodna będzie noc z niedzieli na poniedziałek. Więcej o chłodnym przełomie miesięcy piszemy tutaj.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie śnieżycy na bieżąco