Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni: Odwilż do 11°C, częste opady, ale silny mróz wróci do Polski

W najbliższych 5 dniach znajdziemy się przeważnie pod wpływem cyrkulacji strefowej. Z zachodu na wschód będą przemieszczać się ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Zarówno deszczu, jak i też śniegu. Miejscami możliwe są opady marznące powodujące gołoledź. Pod koniec tygodnia nad Skandynawią w mroźnym i suchym powietrzu umacniać ma się wyż, który ściągać ma coraz chłodniejszą masę powietrza do naszej części Europy.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na najbliższe 5 dni.

ciśnienie

Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe naszego kraju. Jest to prognozowana średnia anomalia temperatury względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.

anomalia temperatury

Pogoda. Odwilż obejmie przeważający obszar Polski

We wtorek najwięcej pogodnego nieba będzie na południu oraz krańcach południowo-wschodnich. Na zachodzie, północy oraz w centrum wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami również deszczu marznącego powodującego gołoledź. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Mazurach od -3°C, a najcieplej do 5°C w Małopolsce. W centrum na ogół od 1°C do 3°C. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany południowo-zachodni.

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek na obszarze Polski według ECMWF.

temperatura 2 lutego 2021

Pogoda. W środę nawet 11°C w Polsce

3 lutego 2021 zachmurzenie na ogół duże i całkowite. Największe szanse na rozpogodzenia będą na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, częściowo w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Prognozowane są na przeważającym obszarze kraju opady deszczu. Na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce oraz na Kujawach i Pomorzu opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na Suwalszczyźnie od -1°C do 11°C na Dolnym Śląsku. Wiać ma słaby i umiarkowany wiatr z południowego-zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza na środę według ECMWF. Miejscami na południu kraju w obszarze oddziaływania wiatru halnego temperatura może być kilka stopni wyższa od prognozowanej.

Temperatura 3 lutego 2021

Pogoda. Czwartek z dominacją pogody niżowej

W czwartek najwięcej chmur będzie na południu, zachodnie, centrum i wschodzie, a pogodnie ma być głównie na północy. Prognozowane są w wielu miejscach opady deszczu, a w tylnej części frontu chłodnego również śniegu. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej od 1 cm do 4 cm. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie -4°C w najcieplejszym momencie dnia, a najcieplej w Małopolsce i na Podkarpaciu do 9°C. Wiać ma umiarkowany, okresowo silny wiatr z północy i północnego-zachodu do 50 km/h – 60 km/h Szczególnie silny w czasie przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek na obszarze Polski według ECMWF.

Temperatura 4 lutego 2021

Pogoda. W piątek możliwe kolejne opady śniegu. Nasilać będzie się mróz

Najwięcej chmur będzie na południu, zachodzie oraz w centrum kraju. Od południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać ma się strefa opadów wielkoskalowych. Przeważnie będzie to śnieg o natężeniu słabym i umiarkowanym. Najchłodniej ma być na Suwalszczyźnie oraz Podlasiu od -9°C przez -4°C w centrum do 4°C w woj. dolnośląskim i na Opolszczyźnie.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski.

Temperatura 5 lutego 2021

Pogoda. Weekend z dużym ochłodzeniem. Utrzyma się podział na chłodną północ i cieplejsze południe

Pomiędzy modelami obserwowane są wyraźne rozbieżności na sobotni dzień. Nie do końca wiadomo, czy ciepła masa powietrza utrzyma się w pasie dzielnic południowych. Niektóre modele sugerują powrót całodobowego mrozu do całej Polski. Niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem i śniegu na południu, a na północy możliwe przelotne opady zimowe związane z „efektem morza”. Nie można wykluczyć burz śnieżnych. Najwięcej chmur będzie na południu oraz zachodnie, a najmniej prawdopodobnie we wschodniej i północno-wschodniej części kraju oraz na Wybrzeżu, gdzie w przerwie pomiędzy opadami konwekcyjnymi ma być słonecznie. Wiatr ma być umiarkowany ze wschodu do 50 km/h, który potęgować będzie odczucie chłodu. Termometry pokażą od -12°C na Suwalszczyźnie przez -8°C w centrum do 3°C w Małopolsce, chociaż utrzymanie się wysokich jak na luty temperatur w południowej części Polski nie jest pewne i będzie zależeć od położenia frontu atmosferycznego.

Prognozowana temperatura powietrza na sobotę według ECMWF.

temperatura

Prognozowana temperatura na sobotę według niemieckiego modelu ICON.

temperatura 7.02.2021

Pogoda. Pod koniec tygodnia silne spadki temperatury nocami

Coraz więcej wskazuje, że pod koniec tygodnia na wschodzie, północnym-wschodzie możliwe są nocami spadki temperatury poniżej -15°C. ECMWF dla Podlasia i Suwalszczyzny prognozuje wartości poniżej -20°C.

Wstępne prognozy na noc z piątku na sobotę i z niedzieli na poniedziałek, gdy ponownie wystąpią największe spadki temperatury.

Temperatura
Temperatura 2

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz