Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silny wiatr w Polsce. Porywy wiatru do 100 km/h. Pojawi się wiatr halny

Silny wiatr w Polsce

Sytuacja baryczna w Europie doprowadzi dziś i w najbliższych dniach do dość silnego wiatru nad Polską. Na zachodzie Europy pojawi się silna wichura.

Nad Wyspami Brytyjskimi znajduje się centrum bardzo głębokiego niżu atmosferycznego. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 970 hPa. Na zachód i wschód od centrum niżu obserwujemy duży gradient baryczny. W obu tych strefach w najbliższych godzinach wiał będzie silny wiatr. We wpisie zajmijmy się wiatrem w Polsce.

Wiatr w Polsce

Już w piątek w godzinach porannych mocno wiało będzie na wschodzie kraju. Tutaj porywy wiatru przekraczały będą 70 km/h. Dość mocno wiało będzie również w centrum kraju, gdzie piątkowy poranek przyniesie porywy do 50-60 km/h. Jednak wiatr dopiero będzie się nasilał w kolejnych godzinach dzisiejszego dnia.

Silny wiatr w Polsce

Coraz silniejszy wiatr w Polsce. Pojawi się halny

Już w godzinach południowych w Polsce pojawi się wiatr halny. Coraz mocniejsze porywy wiatru obserwowali będziemy w polskich górach. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na południu Dolnego Śląska i Małopolski. Porywisty wiatr wiał będzie w Polsce z kierunków południowych i południowo wschodnich. Około południa mocno wiało będzie od południa, przez centrum po północny wschód Polski. W wymienionych regionach porywy wiatru osiągać mogą nawet 90 km/h. Wiatr pojawi się również na wschodzie i zachodzie kraju, ale tutaj w dzień będzie wiało do 60 km/h.

Wichura w Polsce

Wiatr jeszcze nasili się po południu i wieczorem. W pierwszych godzinach nocy w wielu miejscach Polski wiało będzie z prędkością dochodzącą do 100 km/h. Na południu nadal występował będzie wiatr halny. W górach porywy wiatru przekroczą dziś 100-130km/h. Silnego wiatru podczas nocy z piątku na sobotę spodziewać się powinniśmy w całej wschodniej części Polski.

Wiatr w Polsce przez cały weekend. Wichura na zachodzie Europy

Niestety, dość silny wiatr towarzyszył nam będzie przez cały weekend. Na południu cały czas występował będzie halny, ale w innych regionach kraju w sobotę i niedzielę nadal będzie wietrznie. Wiatr nie będzie już może tak silny jak w piątek, ale nadal w całym kraju porywy wiatru sięgały będą 70-80 km/h. W górach oczywiście powieje jeszcze mocniej. Na początku wpisu wspominałem o dużym gradiencie barycznym po wschodniej i zachodniej stronie niżu znad Wysp Brytyjskich. Duża różnica ciśnienia na wschód od niżu przyniesie silny wiatr między innymi w naszym kraju. Jednak jeszcze mocniej powieje dziś w zachodnich regionach Wysp Brytyjskich. W Irlandii, czy na zachodzie Anglii wiatr osiągał będzie dziś 120 km/h. To już prawdziwa wichura. Jednak wiatr na zachodzie Europy szybko straci na sile. Natomiast w Polsce porywisty wiatr zostanie z nami przez cały weekend.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk