Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni dla Polski. Odwilż, tęgi mróz poniżej -20°C nocami i opady zimowe

Pogoda na okres od 13.02.2021 do 18.02.2021. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach według wiodących modeli numerycznych. Wiele wskazuje na to, że mróz w Polsce nie odpuści.

Pogoda. Silny antycyklon wpłynie na pogodę

W najbliższych 5 dniach Polska pozostanie przeważnie pod wpływem silnej blokady wyżowej. Wyż przyniesie w naszej części Europy wysokie ciśnienie atmosferyczne oraz niewielką ilość opadów zimowych, jak i też w wielu miejscach okresami pogodną aurę. Nocami dlatego wystąpią sprzyjające warunki do silnych spadków temperatury. Powrócić może również problem smogu.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni dla Polski.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni.

Pogoda. Wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód

Nie ulega wątpliwości, że w okresie od 13.02.2021 do 18.02.2021 wystąpi wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Będzie mieć to z pewnością odzwierciedlenie w anomalii temperatury, która ma być największa na wschodzie, natomiast najmniejsza na zachodzie.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 13.02.2021 do 18.02.2021 względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.

Prognoza średniej anomalii temperatury na najbliższe 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Najniższa dobowa temperatura powietrza na wschodzie, centrum i południu, a najwyższa na zachodzie

Na wschodzie średnia dobowa temperatura powietrze wyniesie od -11°C przez -6°C w centrum oraz na południu, a na zachodzie i nad morzem od -2°C/-1°C. Niewątpliwie najchłodniejszy okres w pogodzie ponownie wystąpi we wschodniej połowie kraju.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 13.02.2021 do 18.02.2021

Pogoda. Silny mróz we wschodniej połowie kraju

Prawdopodobnie największe spadki temperatury wystąpią we wschodniej połowie kraju. Model GFS prognozuje możliwe spadki temperatury na wschodzie i północnym-wschodzie poniżej -20°C. W centrum może być nieco cieplej, chociaż nie potwierdzają tego dane z innych modeli prognostycznych, wskazując na duże spadki temperatury poniżej -18°C w omawianym okresie. Najcieplej będzie na zachodzie oraz nad samym morzem.

Prognoza minimalnej temperatury

Pogoda. Możliwa odwilż w wielu regionach, później wróci mróz

Model GFS prognozuje dodatnie wartości w ciągu dnia głównie w północnej i zachodniej części kraju. Lekka odwilż może wystąpić już w niedzielę na północy, ale dodatnie wartości najbardziej prawdopodobne będą w okolicach 17-18 dnia miesiąca na zachodzie, gdy napłynie nieco cieplejsza masa powietrza.

Prognozowane wartości temperatury maksymalnej w okresie od 13.02.2021 do 18.02.2021 według modelu GFS. Mróz całodobowy utrzyma się na wschodzie, centrum i południu, a wartości te mogą być niższe od prognozowanych przez model amerykański.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 5 dni.

Pogoda. Zdarzą się opady zimowe, głównie o charakterze konwekcyjnym

Nie ulęga wątpliwości, że najwięcej opadów śniegu wystąpi w najbliższych dniach na północy, centrum i wschodzie oraz południowym-wschodzie. Będą one głównie o charakterze konwekcyjnym, mając na uwadze rozwijającą się konwekcje w mroźnej masie arktycznej. Z pewnością natężenie i obszar opadów będzie mniejszy względem ubiegłych tygodni.

Prognoza akumulacji opadów na okres od 13.02.2021 do 18.02.2021.

Aktualna temperatura

Położenie opadów nad Polską