Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Potężny antycyklon blisko Polski. Problemy z ciśnieniem. Wróci smog

Wyż Helida nad Polską

Od kilku dni z zaciekawieniem obserwujemy silny ośrodek wysokiego ciśnienia, który stacjonował nad Skandynawią. Od doby antycyklon rozpoczął swoją wędrówkę na południe. Obecnie centrum wyżu znajduje się nad Niemcami i przynosi bardzo wysokie ciśnienie również w Polsce. Oznacza to złe samopoczucie oraz smog w kraju.

Wyż Helida przyniesie wysokie ciśnienie

Sprawcą dynamicznego wzrostu ciśnienia w regionie Europy Centralnej oraz Polski jest wyż Helida, który obecnie stacjonuje nad Niemcami. Położenie wyżu widać doskonale na mapach barycznych Europy.

Wyż nad Polską

Od weekendu pod wpływ wspomnianego antycyklonu (zamiennik określenia wyż) dostał się również nasz kraj. Ciśnienie w Polsce wschodniej osiąga nawet 1020 hPa. Natomiast w województwach zachodnich barometry wskazują nawet 1035 hPa. Co gorsza w kolejnych godzinach ciśnienie w Polsce nadal będzie rosło. Wyż wpływał będzie na nasze samopoczucie jeszcze przez cały weekend. Ciśnienie na zachodzie kraju sięgać może 1040 hPa.

Wyż przynosi złe samopoczucie i bóle głowy

Przyjmuje się, że wysokie ciśnienie atmosferyczne ma zły wpływ na samopoczucie. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia znacznie trudniej jest o dobrą koncentrację. Osoby podatne na warunki pogodowe mogą przy wysokich wartościach ciśnienia atmosferycznego odczuwać nawet intensywne bóle głowy.

Wysokie ciśnienie to ból głowy

Niestety wyż atmosferyczny w zimie to nie tylko złe wiadomości dla meteopatów. Obszar podwyższonego ciśnienia, to często silna inwersja (osiadanie) powietrza. W skutek inwersji wszelkie zanieczyszczenia dostające się do atmosfery z kominów, czy rur wydechowych nie unoszą się do wyższych partii troposfery, a osiadają blisko ziemi.

Uważajmy na smog w Polsce

Zgodnie w powyższym weekend i początek przyszłego tygodnia mogą przynieść w Polsce dość wysokie wartości zanieczyszczeń powietrza. Zachęcamy do sprawdzania jakości powietrza w Polsce i występowania smogu na serwisie AIRLY.

Wysokie ciśnienie przynosi zanieczyszczenie powietrza. Smog w Polsce

Bieżące obserwacje nie wykazują jeszcze dramatycznych wartości stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 jednak wartości w centrum i na południu Polski są już powyżej norm. Najgorzej zapowiada się jednak noc z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. W tym czasie wiatr nad Polską ustanie, co jeszcze bardziej sprzyjało będzie występowaniu silnego smogu.

Wysokie ciśnienie i wyż to szansa na bezchmurne niebo

Aby wpis nie przybrał bardzo ponurego oddźwięku na koniec napiszmy coś pozytywnego. Bardzo prawdopodobne jest, że silny wyż, który obecnie znajduje się nad Niemcami przyniesie w najbliższych 2-3 dniach więcej chwil z bezchmurnym niebem. Piszemy o tym w prognozie pogody na 5 dni dla Polski.

Rozpogodzenia w Polsce

Największe szanse na bezchmurne niebo mają w najbliższych dniach mieszkańcy Polski północnej oraz częściowo centralnej i zachodniej. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że wyż nie „zgnije”, co w okresie zimowym nie jest rzadkością. Zgniły wyż na skutek wysokiej wilgotności w dolnych partiach troposfery cechuje się występowanie chmur piętra niskiego i mgieł inwersyjnych, które trwać mogą nawet całą dobę. O tym jednak pisali będziemy w kolejnych wpisach dotyczących aktualnej pogody w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk