Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Atak smogu i mgieł. Jakość powietrza będzie fatalna

Polska zaczyna dostawać się pod wpływ ośrodków EKART i DIRK. Są to baryczne ośrodki wysokiego ciśnienia, które przez najbliższe kilkadziesiąt godzin będą kształtować pogodę w Polsce.

Poczynając od godzin południowych w kraju bardzo szybko rosło będzie ciśnienie atmosferyczne. Wpłynie na to rozbudowujący się wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Wyż EKART w swym centrum ma aż 1045 hPa. Jest to bardzo wysoka wartość ciśnienia atmosferycznego.

Najwyższe ciśnienie atmosferyczne prognozowane jest w poniedziałek na zachodzie Polski. Przekroczyć może 1045 hPa.

Jeszcze w dniu dzisiejszym nad Polską południową i południowo-wschodnią zalegać będzie strefa frontowa, której odsuwanie się na wschód skutecznie blokuje drugi ośrodek wyżowy (DIRK ze wschodniej Europy). Jednak front w skutek oddziaływania wyżów będzie skutecznie rozmywany, by po południu zaniknąć. Nie oznacza to jednak pogodnej aury w Polsce.

Sytuacja baryczna, duża wilgotność oraz inwersja spowodują, że w wielu regionach kraju dziś i jutro przez cały dzień zalegać będzie zachmurzenie niskie i mgły. Mgły wieczorem i w nocy mogą być bardzo gęste skutecznie ograniczając widzialność poziomą. Apelujemy do kierowców o uwzględnienie mgieł podczas wciskania pedału gazu.

Tak wysokie ciśnienie wpływać może na nasze samopoczucie. Możemy odczuwać bóle głowy, rozdrażnienie i ogólne pobudzenie. Ciśnienie sięgające 1040 hPa trwać będą w kraju do poniedziałkowej nocy, gdy to zacznie równie gwałtownie spadać. To również będzie miało wpływ na nasze samopoczucie choćby we wtorek.

Niestety, w niedzielę nad krajem praktycznie ucichnie wiatr. Liczyć się więc musimy z faktem, że prócz mgieł do czynienia będziemy mieli ze smogiem. W skutek inwersji i braku wiatru zanieczyszczenia osiadały będą w najniższych partiach atmosfery. Dziś i w poniedziałek, w wielu miejscach kraju (zwłaszcza na południu i w centrum) stężenia pyłów PM10 i PM2.5 znów przekroczyć mogą normy kilkukrotnie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk