Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego powyżej 1045 hPa. Deficyt opadów, brak zimy i burze w Europie.
W niedzielę nad Polską zaznaczają się jeszcze w polu podwyższonego ciśnienia mało aktywne fronty atmosferyczne. Jeden z nich jest quasi-stacjonarny i wpływać będzie na pogodę w niektórych rejonach kraju, przynosząc opady. Na południu jest to deszcz ze śniegiem, punktowo śnieg.
W polu ciśnienie nasz kraj znajduje się pod wpływem umacniającego układu wysokiego o imieniu „EIKE” z centrum nad Wyspami Brytyjskimi.
Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne zdarza się w wyżu na obszarze Wysp Brytyjskich raz na kilka lat.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach na obszarze Europy.
Średnia temperatura dobowa w Polsce wyniesie w najbliższych 10 dniach od 1 °C do 3 °C.
Nie przewiduje się w tym czasie silnych mrozów, ale spadki do ujemnych wartości są możliwe w całym kraju w najbliższych 10 dniach.
Przeważnie będziemy pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę. Czasami i miejscami zalegać będą nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus, tworzyć mogą się także mgły osadzające nocami i w godzinach porannych szadź. W większych aglomeracjach miejski przy wyżowej, bezwietrznej pogodzie może dochodzić do powstawania smogu. Szczególnie w sytuacji bezwietrznej pogody, silnej warstwy inwersyjnej i trwającego sezonu grzewczego. Pod koniec miesiąca możliwa większa dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej.
Szczególnie wysokie ciśnienie atmosferyczne będzie w najbliższy poniedziałek i może przekroczyć 1045 hPa w wielu rejonach Polski, co może mieć wpływ na nasze samopoczucie.
W najbliższych 10 dniach możliwe są wzrosty temperatury powyżej 8 stopni na nizinach w Polsce.
Opady atmosferyczne w przyszłym tygodniu występować będą zwłaszcza wieczorem we wtorek oraz w nocy z wtorku na środę. Na froncie chłodnym popada również w środę prawdopodobnie w wielu rejonach Polski. Miejscami może być to deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.
Do końca stycznia utrzyma się temperatura powyżej normy wieloletniej. Nie przewiduje się ataku zimy z dużą ilością śniegu oraz siarczystych mrozów.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego powyżej 1045 hPa. Deficyt opadów, brak zimy i burze w Europie”