Pogoda długoterminowa na 16 dni. Idzie odwilż. Będzie 10°C, opady i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy, jaki trend w pogodzie czeka nas na przełomie stycznia i lutego w naszej części Europy.

Jeszcze tylko dwie najbliższe noce przyniosą silne mrozy w Polsce, spowodowane napływem powietrza arktycznego z północy i północnego-wschodu. Największych spadków temperatury spodziewamy się we wschodniej części kraju, a zwłaszcza na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie. To będzie prawdopodobnie ostatnia tak chłodna noc w styczniu na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca.

Pogoda. Silny mróz w Polsce

Już noc z soboty na niedzielę przyniosła silny mróz na północnym-wschodzie. Na stacji telemetrycznej w Gołdapi zanotowano -25,5°C. Dwucyfrowy mróz panował w tym czasie w centrum, wschodzie oraz południowym-wschodzie. Najcieplej było w tym czasie na północy oraz krańcach zachodnich.

Dane pomiarowe z godzin porannych w niedzielę z poszczególnych stacji IMGW-PIB dla wysokości 2 m.

Dane pomiarowe z godziny 7 w niedzielę według urządzeń pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego zobrazowane na mapie.

Pogoda. Najzimniej w Suwałkach przy gruncie

Temperatura minimalna przy gruncie w niedzielę, 17 stycznia 2021.

Pogoda. Mroźne dwie najbliższe noce w Polsce

Większość modeli numeryczne wskazuje, że to właśnie noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie największe spadki temperatury w styczniu. Nałoży się na to kilka czynników m.in spływ mroźnego powietrza arktycznego, większe rozpogodzenia w wielu miejscach, jak i też długa styczniowa noc oraz słaby wiatr. Tam, gdzie zachmurzenie będzie małe, bądź będzie bezchmurnie należy spodziewać się największego mrozu. Wpływ na silne spadki temperatury może mieć także lokalne ukształtowanie terenu, sprzyjając radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej.

Prognozowane wartości temperatury na godziny poranne w poniedziałek, gdy mogą zostać odnotowane najniższe wartości podczas bieżącego sezonu zimowego. Na północnym-wschodzie kraju mogą być to nawet wartości niższe od prognozowanych przez modele numeryczne.

Jeszcze tylko noc z poniedziałku na wtorek z silnym mrozem we wschodniej połowie kraju. Najniższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy Suwalszczyzny, Podlasia oraz Mazur, gdzie przy bezchmurnym niebie możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C. Na zachodzie Polski temperatura może wzrosnąć już powyżej zera. Szczególnie w drugiej części nocy i w godzinach porannych we wtorek.

Pogoda. Silne ocieplenie na horyzoncie

Odwilż w Polsce jest nieunikniona, co doskonale obrazuje prognoza anomalia temperatury powietrza na okres od 17.01.2021 do 23.01.2021. Widać wyraźnie, że niedziela, poniedziałek w całej Polsce przyniesie temperaturę poniżej normy wieloletniej, a odchylenie sięgnąć może nawet 10°C/13°C. Od wtorku widać wkraczające ocieplenie od zachodu, gdzie temperatura wzrośnie powyżej normy. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodny wschód i cieplejszy zachód. Na początku trzeciej dekady stycznia temperatura w całym kraju ma być powyżej normy przez wiele dni.

Pogoda. Atlantyckie niże przyniosą odwilż w Polsce

Duża zmiana w pogodzie spowodowana będzie odbudową cyrkulacji atlantyckiej i wędrówką układów niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Starego Kontynentu, które sprowadzą cieplejsze masy powietrza. Zatoki i strefy frontowe przyniosą w Polsce większe opady atmosferyczne. W początkowej fazie wypierania chłodniejszej masy powietrza zdarzyć mogą się w kraju opady marznące, miejscami śniegu i deszczu ze śniegiem. Pokrywa śnieżna, która utworzyła się w ostatnich tygodniach zacznie znikać w całym kraju. Nie zabraknie też silnego wiatru, a w polskich górach prawdopodobny silny halny. Wiatr zmieni kierunek z północnego, północno-wschodniego na zachodni, południowo-zachodni, jak i też południowy, co zwiastuje duże ocieplenie w ostatniej dekadzie stycznia. Nocami jednak prawdopodobne będą przymrozki, ale w ciągu dnia temperatura ma być przeważnie na plusie.

Prognoza średniej wartości ciśnienia na najbliższe 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Przepływ mas powietrza zmieni się w całej troposferze, co zwiastuje silne ocieplenie w ostatniej dekadzie stycznia. Nie można wykluczyć silnego wiatru, który miejscami może spełnić kryteria wichury, czyli powyżej 72 km/h.

Polska będzie podzielona w najbliższych 10 dniach, jeśli chodzi o temperaturę powietrza. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie w trzeciej dekadzie stycznia temperatura wzrosnąć może powyżej 10°C. Na południu będzie to między 5°C a 8°C. Szczególnie w pierwszych dniach ostatniej dekady miesiąca. Najchłodniej będzie na wschodzie, a zwłaszcza na polskim biegunie zimna, gdzie maksymalnie ma być od 2°C do 4°C.

Nocami w trzeciej dekadzie stycznia ujemne temperatury nie będą niczym nadzwyczajnym. Nie powinny być to jednak tak silne spadki temperatury jak w połowie miesiąca. Istnieje prawdopodobieństwo opadów śniegu, a nawet burz śnieżnych, gdy do Polski ściągnięte zostanie na tyłach układów niskiego ciśnienia zimne powietrze arktyczne-morskie, które przynieść może okresami większe opady przelotne o charakterze zimowych, natomiast najbardziej wypiętrzone chmury Cumulonimbus zdolne mogą być do wygenerowania wyładowań atmosferycznych.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie oscylować w okolicach termicznej zimy i przedzimia. Głównie na krańcach zachodnich mają być to wartości typowe dla przedzimia, natomiast na pozostałym obszarze Polski ma być wyraźnie chłodniej z większymi spadkami temperatury w porze nocnej, a dwucyfrowy mróz może okresami wystąpić w górach i na obszarach podgórskich oraz na Suwalszczyźnie.

Z odbudową cyrkulacji strefowej wiązać będzie się większa ilość opadów oraz częste wędrówki frontów atmosferycznych z zachodu na wschód, dlatego dynamika w pogodzie wyraźnie wzrośnie.

Orientacyjne prognozy akumulacji opadów do 26 stycznia 2021 dla Polski. Intensywne opady wystąpią w trzeciej dekadzie stycznia w całym kraju.

Pokrywa śnieżna w całym kraju ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu, mając na uwadze dodatnie temperatury panujące przez wiele dni w naszej części Europy, ale okresami mogą zdarzyć się opady zimowe w Polsce.

Orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do 26 stycznia 2021 dla Polski.

Pogoda. Duża zmiana w trzeciej dekadzie stycznia

Na sam koniec sprawdźmy wiązki modelu GFS na 16 dni. Wyliczenia na tak odległy okres mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Kwestia silnego ocieplenia na początku trzeciej dekady stycznia jest już przesądzona. W ostatnich dniach miesiąca temperatura utrzymywać ma się przeważnie powyżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010. Istnieje pewne prawdopodobieństwo chłodnych okresów pod koniec miesiąca, ale ze względu na odległy termin „rozrzut” w prognozach jest bardzo duży, co utrudnia wskazanie wyraźnego trendu na przełom pierwszego i drugiego miesiąca roku.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów i burz

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Idzie odwilż. Będzie 10°C, opady i burze w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.