24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Gigantyczny atak zimy na południu i zachodzie. Silny mróz i mnóstwo śniegu

Silny atak zimy

Zima na dobre rozgościła się w Polsce i Europie. W naszym regionie czeka nas kilka dni z mrozem, o czym piszemy w prognozie pogody na 5 dni dla Polski. Jednak we wpisie chciałbym podsumować potężny atak zimy jaki miał miejsce w stycznia w południowo zachodniej j południowej Europie. Tak silny mróz i śnieżyce to rzecz spotykana w tych regionach niezwykle rzadko. Zdjęcia ze skutków ataku zimy pochodzą z Severe Weather Europe.

Śnieżny niż atakuje na południu

Początek stycznia przyniósł taki układ baryczny nad Europą, że na południe kontynentu zawędrowała potężna dawka chłodu. Po zetknięciu z wilgotnym powietrzem na południu, przy wymuszaniu orograficznym tereny na południu kontynentu doszło do potężnych opadów śniegu. Lokalnie opady śniegu były nawalne. Doprowadziło to do sytuacji, gdzie w Alpach pokrywa śnieżna lokalnie przekraczała 3 metry śniegu! Poniższe zdjęcie pochodzi z Amlach w Austrii i wykonane zostało 4 stycznia.

Początek roku przyniósł również silne załamanie pogody w Słowenii. Opisywany wyżej chłodny front atmosferyczny dotarł na przełomie roku również do Słowenii, gdzie również notowano rekordowe opady śniegu. W wyżej położonych miejscowościach Słowenii spadło nawet 2 metry świeżego śniegu.

Śnieżny niż zanim dotarł na południe Europy przyniósł atak zimy również w wielu regionach Francji. Śnieg spadł w całym wschodnim i południowym pasie kraju. W wielu miejscach pokrywa śnieżna wynosiła we Francji kilkanaście centymetrów, co w tym kraju poza rejonami górskimi jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Poniżej fotka z Francji z dnia 1 stycznia.

Pogodowa apokalipsa w Hiszpanii. Mróz i śnieg sparaliżował kraj

Atak zimy na południu Europy z początku roku, to dopiero początek niesamowitych rzeczy jakie działy się w pogodzie od początku roku. Już 3 stycznia pisaliśmy o silnym załamaniu pogody w Hiszpanii. W przeciągu kilkunastu godzin temperatura w okolicach Madrytu spadła do -10 stopni. Region nie tylko nawiedził się mróz, ale doszło również do silnych śnieżyc. W skutek silnych śnieżyc zginął wtedy kierowca pługa, który przygnieciony został lawiną śnieżną osuwającą się z gór.

Rekordowy mróz w Hiszpanii

Jednak to co najgorsze w pogodzie, do Hiszpanii dotarło dopiero w kolejnych dniach. 6 stycznia w Hiszpanii padł historyczny rekord mrozu, kiedy to pomiar w Clot de la Llanca przyniósł odczyt temperatury -34.1 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord nie został pobity przez 65 lat! Zapraszamy do szczegółowego wpisu o rekordzie mrozu w Hiszpanii. Zaledwie dobę później rekord mrozu w Hiszpanii został pobity. Temperatura spadła do -35,6 stopnia co oczywiście zostało nowym rekordem temperatury minimalnej w Hiszpanii.

Początek roku w Hiszpanii to nie tylko ekstremalny mróz. Północ i wschód kraju nawiedziły potężne śnieżyce. W wielu miejscach spadło ponad 120 centymetrów śniegu. Zdjęcia i filmy z Madrytu obiegły niemal cały świat. Hiszpania została sparaliżowana przez śnieżyce. To był zdecydowanie najsilniejszy atak zimy w regionie w XXI wieku.

Nowy rok przyniósł zimę również do Polski. Śnieg i mróz nie odpuszczą

Początek stycznia to słynna “bestia ze wschodu”, która wg. dużych wydawców miała przynieść prawdziwą zimową apokalipsę do kraju. Media pisały o nawet -40 stopniach i kilkudziesięciu c, śniegu. Od początku nie miało to wiele wspólnego z prawdą, jednak styczeń przyniósł do Polski powiew zimy. Śnieżny niż dotarł do kraju. Jednak nie nazywał się bestia, a AHMET oraz nadciągnął z południa, a nie wschodu. Intensywne opady śniegu na północy i zachodzie kraju nadeszły w okolicach 6 stycznia. Szerzej o niżu AHMET pisaliśmy tutaj.

Następne dni przyniosły ocieplenie w Polsce i z pokrywy śnieżnej nie pozostało prawie nic. 12 stycznia zima wróciła do kraju za sprawą śnieżnego frontu, który nadszedł z zachodu. Obecnie w wielu regionach Polski zalega pokrywa śnieżna. Sytuacja ta nie zmieni się zbytnio w najbliższych dniach. Już dzisiejsza doba przyniesie w kraju znaczne spadki temperatury. Lokalnie, na wschodzie Polski w weekend mróz sięgnie nawet -20 stopni Celsjusza. Szerzej o nadciągających mrozach tutaj. Prócz mrozu czekają nas również kolejne opady śniegu w Polsce. Wg. prognoz długoterminowych, zimowe incydenty w Polsce trwały będą w Polsce do końca stycznia 2021. Pod koniec miesiąca wskazują, że nadchodząca fala mrozu nie jest ostatnią w tym miesiącu. Szczegóły w długoterminowej prognozie pogody na styczeń.