Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Czerwony alert. Największy atak zimy w XXI wieku. Mróz i śnieżyce w Hiszpanii

Atak zimy w Hiszpanii

Trwa najsilniejszy atak zimy w XXI wieku w Hiszpanii. Kraj nawiedził silny mróz. Od wielu dni przechodzą tam silne śnieżyce niosąc bardzo intensywne opady śniegu.

Ofiary śmiertelne potężnego ataku zimy. Ludzie uwięzieni w samochodach

Tak silnego ataku zimy Hiszpanie jeszcze w XXI wieku nie przeżyli. Jednym z najbardziej dotkniętych atakiem zimy regionów są okolice Madrytu. To właśnie tutaj poinformowano o 4 ofiarach śmiertelnych obecnego ataku zimy. 2 bezdomnych z Madrytu straciło życie w skutek wychłodzenia organizmu. Kolejne dwie ofiary śmiertelne zimy znaleziono w miejscowościach niedaleko Madrytu.

Bardzo trudne warunki panują na hiszpańskich drogach. Do pomocy w usuwaniu śniegu delegowano wojsko i żandarmerię. Hiszpania jest krajem, gdzie tak intensywne opady śniegu występują niezwykle rzadko. Kraj nie posiada wystarczającej liczby ciężkiego sprzętu, by poradzić sobie z tak silnymi śnieżycami. W związku z tym wiele dróg w Hiszpanii jest nieprzejezdnych. Wśród dróg zasypanych śniegiem są też autostrady.

Wojsko pomaga również w ewakuacji kierowców, którzy zostali uwięzieni w swoich samochodach w skutek śnieżyc. W takiej sytuacji znajdują się kierowcy setek tirów i jeszcze większa ilość samochodów osobowych.

Śnieżyce i mróz w Hiszpanii powodują chaos komunikacyjny

Wielu kierowców utknęło w swoich autach, ale śnieżyce i mróz całkowicie sparaliżowały ruch w Hiszpanii. Odwołane są setki lotów pasażerskich. Nie kursują pociągi. Hiszpańskie władze w wielu regionach ogłosiły czerwony, najwyższy alert pogodowy. W Madrycie i okolicach pozamykane zostały parki i ośrodki kultury. Wszystko jest zasypane śniegiem.

Kiedy atak zimy w Hiszpanii się skończy?

Hiszpanie zmagają się z bardzo złą pogodą od początku 2021 roku. Przypomnijmy, że tym roku dwa razy pobijany był już rekord mrozów w Hiszpanii. Piszemy tutaj o bardzo silnym mrozie. Rekord najniższej temperatury padł w Pirenejach (-34,1 stopnia). Dzień później stacja pogodowa w górach na północy kraju pokazała -35,6 stopni. Rekord mrozu w Hiszpanii opisujemy we wpisie pod linkiem.

Śnieżyca Filomena, bo tak nazwali ją Hiszpanie potrwa w kraju do poniedziałku. W przyszłym tygodniu silne opady śniegu ustaną, ale w Hiszpanii utrzyma się mróz. Prognozuje się, że do końca dzisiejszego dnia w okolicach Madrytu leżało będzie ponad 50 cm śniegu. W górach na północny Półwyspu Iberyjskiego leży już ponad 120 cm świeżego śniegu.

Opady śniegu w Hiszpanii

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk