Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ekstremalne załamanie pogody. Mróz -35. Kolejny rekord mrozu w Hiszpanii

Hiszpania Mróz i Śnieg

Mieszkańcy Polski (zachodniej i północnej części) cieszą się obecnie umiarkowaną zimą. Utrzymuje się pokrywa śnieżna. Trzyma lekki mróz. Wszystko za sprawą rozbudowującego się na zachodzie wału wyżowego. Jednak są w Europie miejsca, gdzie zima uderzyła z potężną siłą niosąc silny mróz i śnieżyce.

Powyższy film pochodzi z Hiszpanii. Od wielu dni w regionie utrzymują się fatalne warunki pogodowe. Silmy mróz uderzył bardzo dynamicznie. Temperatura spadła w okolicach Madrytu do -10 stopni zaledwie w kilkanaście godzin. O pierwszym ataku zimy w styczniu w Hiszpanii pisaliśmy tutaj. Wtedy to mróz zabrał pierwszą ofiarę śmiertelną w Hiszpanii.

Silny atak zimy. Rekordowy mróz w Hiszpanii

Wczoraj na portalu pojawił się wpis, o pobitym rekordzie mrozu w Hiszpanii. W miejscowości Clot de la Llanca zanotowano -34,1 stopni Celsjusza. Temperatura ta to największy mróz w historii Hiszpanii. Poprzedni rekord pochodził z 1956 roku ! Jednak ten rekord temperatury jest już nieaktualny. Ostatniej doby w Górach Kantabryjskich na północy Hiszpanii zanotowano mróz -35,6 stopni Celsjusza. Niesamowity rekord temperatury jak na kraj kojarzący się ze słońcem i słoneczną aurą.

Mróz w Hiszpanii. Kolejna ofiara śmiertelna

Niestety, rekordowy atak zimy niesie ze sobą tragiczne skutki. Na skutek silnego mrozu zmarł z wyziębienia 30 letni mężczyzna, który zbyt długo przebywał na świeżym powietrzu. Służby drogowe w Hiszpanii informują, że z powodu intensywnych opadów śniegu w kraju nieprzejezdnych jest 160 drgó krajowych (w tym kilka austostrad!). Warunki drogowe w Hiszpanii są naprawdę złe.

Śnieg w Hiszpanii

Szacuje się, że do końca weekendu w wielu regionach Hiszpanii leżało będzie nawet 70 cm śniegu. W Górach Kantabryjskich, na północy kraju, gdzie padł rekord temperatury spadnie nawet ponad metr śniegu. Najgorsze, że w prognozach nie widać, by mróz i śnieg szybko odpuścił w Hiszpanii. Z ciekawością śledzili będziemy kolejne dni jeśli chodzi o pogodę w tym kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk