12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny atak zimy. Temperatury poniżej -35 stopni. Rekordowy mróz w Hiszpanii

Rekordowy mróz

W Polsce panuje umiarkowana zima. Są regiony, gdzie utrzymuje się delikatny mróz. Tymczasem w Hiszpanii prawdziwy atak zimy. Wczoraj odnotowano tam najniższą temperaturę w historii pomiarów.

Rekordowo silny mróz

Potężny mróz odnotowano w Pirenejach. Na stacji pogodowej Clot de la Llanca pomiar temperatury wskazał mróz wartości -34.1 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord (-32 stopnie) nie został pobity przez 65 lat ! Stacja meteorologiczna, gdzie padł rekord mrozu leży oczywiście wysoko w górach na granicy Hiszpanii i Francji. Punkt pomiarowy położony jest na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza.

Rekord mrozu w Hiszpanii

Atak zimy w Hiszpanii, nie tylko mróz, ale i śnieżyce

Warto dodać, że w Hiszpanie zmagają się nie tylko z niskimi temperaturami (nieopodal Madrytu mróz sięgał kilka dni temu -10 stopni). Nad krajem występują również obfite opady śniegu i zawieje śnieżne. W kraju, gdzie śnieg i prawdziwa zima są rzadkością podjęte zostały nadzwyczajne środki zapobiegawcze. Na ulice skierowanych zostało prawie 500 pługów. Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu kierowca jednego z pługów zginął śmiertelnie w skutek lawiny o czym pisaliśmy tutaj.

Mróz w Hiszpanii

Warto dodać, że w północnych i wschodnich regionach Hiszpanii jest obecnie chłodniej niż w Polsce. W wielu regionach utrzymuje się całodobowy mróz. W Pirenejach mróz w dzień jest nawet dwucyfrowy. Dodatkowo w Hiszpanii od kilku dni utrzymuje się pokrywa śnieżna. W niektórych regionach podczas najbliższego weekendu leżeć może nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Grubość pokrywy śnieżnej w Hiszpani