Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Siarczysty mróz coraz bliżej. Będzie poniżej -20°C i większy śnieg w Polsce

Pogoda. Nadciąga duże ochłodzenie do Polski. Przed dużymi spadkami temperatury wystąpią większe opady śniegu zwłaszcza w weekend związane z płytkim niżem, który zanurkuje z północy na południe. Najniższe wartości na termometrach wystąpią prawdopodobnie pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia. Następnie na przełomie 2 i 3 dekady stycznia nadejdzie kilkudniowa odwilż, ale chłodne masy powietrza mogą dać się nam we znaki pod koniec miesiąca.

Najchłodniej w najbliższych 5 dniach będzie na wschodzie, a najcieplej na zachodzie i północy. Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się termiczna zima, a nocami prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -20°C. Szczególnie zimno będzie na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie, gdzie prawdopodobne są nocami przy bezchmurnym niebie wartości poniżej -24°C. Arktyczne zimno da się we znaki również w innych rejonach naszego kraju.

Prognoza średniej temperatury powietrza na okres od 13.01.2021 do 18.01.2021. Mróz nie odpuści w całej Polsce, a nocami spadki temperatury poniżej -20°C nie będą niczym nadzwyczajnym. Średnie wartości dobowe mogą być niższe od prognozowanych przez model globalny GFS.

Podział na chłodny wschód i cieplejszy zachód oraz północ będzie wyraźny w najbliższych 5 dniach. Ocieplenie nadejdzie na przełomie 2 i 3 dekady stycznia i ma być związane z odbudową cyrkulacji zachodniej i napływem łagodnych mas powietrza o cechach polarno-morskich z zachodu i południa.

Arktyczny chłód zostanie zaciągnięty przez ośrodek niżowy przemieszczający się z północy na południe, która ma współpracować z wyżem barycznym znad Skandynawii. Obszarem źródłowym masy będzie Arktyka i północna Rosja.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne w niedzielę według modelu ICON dla Polski.

Szczególnie zimna może być noc z niedzieli na poniedziałek. Miejscami wartości ukazane na mapie są prawdopodobne, ale przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze oraz w zastoiskach zimna. Niewykluczone, że wartości prognozowane są mocno zaniżone i mróz będzie słabszy o 5-10 stopni.

Kolejna chłodna noc jest prognozowana na początku tygodnia. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Kolejne noce nie powinny być już tak zimne, a najdłużej arktyczny chłód utrzyma się na wschodzie, natomiast na zachodzie zacznie zaznaczać się coraz cieplejsza masa powietrza. W połowie przyszłego tygodnia odwilż powinna dotrzeć do całej Polski.

Na sam koniec sprawdźmy prognozowaną grubość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF dla Polski do 19 stycznia 2021 dla Polski.

Wkrótce kolejne informacje o pogodzie w kolejnych dniach.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz