24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieżny niż AHMET już nad Polską. Intensywne opady śniegu

Atak zimy w Polsce. Potężne śnieżyce

Już w dniu wczorajszym ostrzegaliśmy o dzisiejszej pogodzie nad Polską. Do kraju w nocy z południa wkroczyła strefa silnych opadów. Intensywne opady deszczu i śniegu związane są z niżem AHMET, którego położenie widać na poniższej mapie barycznej. Widać tu, że centrum śnieżnego niżu znajduje się już nad Polską południową.

Niż AHMET na krańcach południowych kraju przynosi intensywne opady śniegu. W pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę, Mazowsze po Małopolskę i Śląsk intensywnie pada deszcz. Położenie strefy opadów widać na poniższym radarze opadów (źródło IMGW).

Opady w Polsce

Warto zauważyć, że aktualne położenie strefy opadów pokrywa się idealnie z prognozami modeli pogodowych na ten moment. Dodatkowo, opady śniegu występują dokładnie tam, gdzie prognozują to modele.

Prognoza opadów Polsa

Deszcz zamieni się w śnieg. Możliwy atak zimy

Sytuacja zmieni się wraz z upływem kolejnych godzin wtorku. W Polsce centralnej, zachodniej i północnej, wraz z wkraczaniem strefy opadów w chłodniejsze masy powietrza opady deszczu przejdą w śnieg. Lokalnie sypać może naprawdę intensywnie.

Atak zimy. Opady śniegu

Pod wieczór pas opadów śniegu rozciągał będzie się od Warmii i Mazur po Śląsk i Dolny Śląsk. Śnieg sypał będzie również na Kujawach i w Wielkopolsce. Lokalnie śnieg padać będzie intensywnie. Spadnie nawet kilka centymetrów białego puchu w godzinę. W kolejnych godzinach intensywne opady śniegu przesuwały będą się dalej na północny zachód Polski.

Wieczorem na wschodzie kraju opady deszczu przejdą również w opady śniegu. Tutaj opady nie będą już tak intensywne jak na zachodzie i północy Polski, ale również krajobrazy zabielą się. Poniżej prezentujemy mapę z prognozą pokrywy śnieżnej na 6 stycznia. Widać tu, że największa pokrywa śnieżna pokrywa się z prognozowanymi regionami o najsilniejszych opadach śniegu w dniu dzisiejszym. Bez szans na biały krajobraz pozostają Podkarpacie, południe lubelskiego i Ziemia Świętokrzyska. Tam wysokie temperatury skutecznie ograniczą możliwość utrzymywania się pokrywy śnieżnej nawet, gdy po zmroku deszcz przejdzie w opady śniegu.

Na koniec dodajmy, że opadom śniegu w wielu regionach Polski towarzyszyć może silniejszy wiatr. W związku z tym nie wykluczone są zawieje i zamiecie śnieżne jeszcze bardziej pogarszające warunki na drogach. Apelujemy dziś o ostrożność do wszystkich kierowców w Polsce. Intensywne opady śniegu i deszczu znacznie utrudniały będą dzisiejszą jazdę.