Pogoda. Jak silny mróz czeka nas w styczniu? Czy będzie zapowiadane -30 w Polsce?

Od wielu dni na portalach informacyjnych, zwłaszcza tych nie związanych z pogodą przeczytać można, że uderzą w nas mrozy po -30, nawet -40 stopni. Mróz przyjdzie wraz z bestią ze wschodu. Ten zlepek słów jest tematem co najmniej na pracę magisterską z dziedziny socjologii. Jakiś redaktor usłyszał coś o wyżu wschodnim, dodał chwytliwą „bestię”, a cały Polski Internet podłapał wyrażenie „bestia ze wschodu” w niepojętej skali.

Nadciąga mróz. Rzeczywiście ze wschodu

W całym tym zamieszaniu z bestią, jedno jest prawdą. Sprawcą zmian w przepływie mas powietrza w naszym regionie będzie wyż, który faktycznie stacjonuje daleko na wschodzie. Wyż skutecznie zablokuje cyrkulację strefową i docieranie do Polski ciepłych, deszczowych frontów atmosferycznych, które związane są z niżami atlantyckimi. Już ostatnie, śnieżne niże (w tym opisywany tutaj AHMET) nadchodziły do Polski z południa, nie z zachodu. To właśnie pierwsze skutki umacniania się silnego wyżu na wschód od Polski. Kolejnym etapem będzie spływ arktycznego powietrza z północy i północnego wschodu.

Nadchodzący weekend przyniesie mróz w Polsce

Już podczas nadchodzącego weekendu temperatury w Polsce spadną. Mróz pojawi się w w wielu regionach. Jednak z pewnością nie będziemy mieli do czynienia z siarczystym mrozem w kraju. O zapowiadanych -30 stopniach nie mamy w nadchodzący weekend co pisać. Owszem, w górach i na obszarach podgórskich mróz może zbliżać się do wartości dwucyfrowych. Obszar z takim mrozem będzie jednak mocno ograniczony w najbliższy weekend.

Nadchodzi mróz do Polski

Druga połowa stycznia to silny mróz w Polsce

Przejdźmy do bardziej interesujących prognoz pogodowych. Na powyższej mapie widać, że już w połowie stycznia ze wschodu do Polski nasuwają się bardzo chłodne masy powietrza. To właśnie w tym okresie do Polski wg. prognoz nadejdzie silniejsze ochłodzenie. Po 15 stycznia w wielu regionach Polski wschodniej, centralnej, ale i północnej oraz południowej mróz osiągał będzie dwucyfrowe wartości.

Mróz w Polsce

Jednak pamiętajmy, że są to prognozy długoterminowe. Do wystąpienia prognozowanych mrozów w Polsce pozostało jeszcze około 10 dni, więc sytuacja pogodowa może jeszcze się zmienić. Najlepszym tego przykładem jest powyższa mapa temperatury. Adwekcja chłodnego powietrza i mrozu już jest bardziej wycofana na wschód względem choćby map z tego wpisu o pogodzie długoterminowej do końca stycznia.

Nie jest wcale jeszcze pewne, że w drugiej dekadzie stycznia mrozy nie będą aż tak siarczyste jak mówią o tym obecne wyliczenia modeli numerycznych. Jedno jest pewne. Historie o trzydziestostopniowym mrozie w Polsce oraz potężnych opadach śniegu związanych z „bestią ze wschodu” możemy schować między bajki.