Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Tęgi mróz poniżej -20°C, intensywne opady śniegu w Polsce


Wkraczamy zgodnie z prognozami w coraz chłodniejszy okres synoptyczny. Już dziś z północnego-wschodu zaczyna napływać chłodniejsza masa powietrza arktyczna, kontynentalna. Szczególnie niskie temperatury są prognozowane w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia. W ciągu dnia panować będzie dwucyfrowy mróz, a nocami prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -20°C.

Napływ powietrza z północno-zachodniego ulegnie zmianie we czwartek na północno-wschodni. Znad Rosji kontynentalnej będzie spływać mocno wychłodzona masa powietrza. Prognozy numeryczne wskazują, że adwekcja mroźnego powietrza, które przyczyni się do silnych spadków temperatury utrzyma się do pierwszych dni nowego tygodnia. Następnie prognozowane jest silne ocieplenie związane z napływem cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa oraz odbudową cyrkulacji strefowej.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 14.01.2021, 18 UTC dla wysokosci izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

We czwartek zachmurzenie będzie duże i całkowite w całym kraju. Gdzieniegdzie możliwe są większe przejaśnienia, szczególnie na zachodzie i północy. W całym kraju możliwe są opady śniegu, skutkujące przyrostem pokrywy śnieżnej na nizinach do 1-5 cm. W górach i na obszarach podgórskich powyżej 10 cm. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą -6°C, to tutaj początkowo zaznaczy się strumień mocno wychłodzonej masy powietrza znad Rosji. Najcieplej na północnym-zachodzie oraz nad samym morzem do 2°C/3°C. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Z kierunków północnych powieje wiatr słaby oraz umiarkowany.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część czwartkowego dnia według ECMWF.

Mróz i opady śniegu w piątek

W piątek największe szanse na krótkotrwałe rozpogodzenia będą na północy i północnym-wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite z opadami. W wielu miejscach wystąpią opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 1-8 cm. Najchłodniej będzie na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą około -12°C. Cieplej na krańcach południowo-zachodnich, gdzie termometry wskażą około 1°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północy oraz północnego-wschodu.

Siarczyste mrozy na wschodzie w sobotę

W sobotę zachmurzenie duże i całkowite w wielu miejscach Polski. Największe szanse na rozpogodzenia będą na północy oraz na Suwalszczyźnie. Z północy na południe przemieszczać ma się strefa opadów śniegu, która obejmie cały kraj. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm. Najwięcej śniegu spadnie w górach oraz na obszarach podgórskich, gdzie kluczowe okaże się wspomaganie orograficzne. Najniższa temperatura w dalszym ciągu na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą -13°C, najcieplej nad samym morzem około 0°C. Mróz obejmie cały kraj. Wiatr zmieni kierunek na południowo-wschodni, ale ze względu na niewielką różnice ciśnienia nie będzie silny.

Prognoza temperatury powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę według modelu ICON.

Praktycznie bez opadów i mróz w niedzielę

W niedzielę cała Polska będzie w dość suchych powietrzu arktycznym, kontynentalnym. W wielu miejscach wystąpią rozpogodzenia. Zachmurzenie ma być przeważnie małe i umiarkowane. Jedynie na zachodzie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów śniegu. Temperatura będzie niższa niż w sobotę. Na wschodzie oraz w centrum i zachodzie poniżej -10°C w ciągu dnia. Najzimniej na polskim biegunie zimna, gdzie w najcieplejszym momencie dnia może być zaledwie -16°C/-14°C. Najcieplej nad samym morzem oraz na krańcach zachodnich około -3°C. Słaby i umiarkowany wiatr z południowego-wschodu potęgować ma odczucie chłodu, dlatego temperatura odczuwalna ma być niższa o kilka stopni od temperatury powietrza.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski w niedzielę.

W poniedziałek wrócą opady śniegu

Poniedziałek przyniesie przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane. Znad Niemiec wkroczy strefa opadów śniegu przemieszczająca się z zachodu na wschód. Mróz utrzyma się jednak w całym kraju. Największy ma być na wschodzie, najmniejszy na zachodzie. We wschodniej połowie kraju oraz w centrum i na południu w najcieplejszym momencie dnia może być poniżej -12°C. Nad samym morzem oraz na krańcach zachodnich do -4°C/-2°C. Wiatr zmieni kierunek na południowy i południowo-zachodni.

Prognoza temperatury powietrza na poniedziałek, 18 stycznia 2021 dla Polski.

We wtorek największy mróz na wschodzie, na zachodzie temperatura wzrośnie powyżej zera. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem wystąpią na zachodzie i częściowo południu. Wiatr ma być słaby z kierunków południowych.

Prognoza temperatury powietrza na 19 stycznia 2021 dla Polski. Utrzyma się wyraźny podział na chłodny wschód i cieplejszy zachód w kraju.

Na początku trzeciej dekady stycznia ocieplenie obejmie cały kraj. Jednak na wschodzie może utrzymać się jeszcze lekki mróz. Z zachodu na wschód będzie przemieszczał się najprawdopodobniej front ciepły niosący opady atmosferyczne, nawet o charakterze marznącym. Ze względu na dużą różnicę ciśnienia wiatr ma być umiarkowany i silny z kierunków południowych.

Prognoza temperatury powietrza na 20 stycznia 2021 dla Polski według europejskiego modelu ECMWF.

Jeśli chodzi o spadki temperatury, to największe wystąpią na północnym-wschodzie kraju nocami, gdzie prawdopodobne są wartości poniżej -20°C. Zimno również na początku przyszłego tygodnia, ale początek trzeciej dekady stycznia przyniesie zmianę z powodu odbudowy aktywnej cyrkulacji strefowej. Prognozowana jest odwilż w całym kraju, ale nocami może panować lekki mróz.

Prognozowane wartości temperatury na godziny poranne w niedzielę. Największy mróz będzie we wschodniej połowie kraju, najmniejszy na zachodzie i nad polskim morzem.

Szczególnie zimna może być noc z niedzieli na poniedziałek w centrum, na południu i wschodzie, gdzie w wielu miejscach przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -20°C. Na Suwalszczyźnie oraz Warmii może być to poniżej -24°C.

Noc z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie z mniejszym mrozem, ale na krańcach północno-wschodnich niewykluczone spadki temperatury poniżej -20°C. Na krańcach zachodnich może zaznaczyć się napływ cieplejszego powietrza.

Wkrótce więcej informacji o spodziewanym ochłodzeniu na obszarze Polski.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj